Bezsensopedia
Advertisement

[tu wstaw odpowiedź na dowolne pytanie], a poza tym sądzę, że Kartaginę należy zniszczyć.

Rzymski dyplomata prezentujący ówczesną mowę nienawiści
Hannibal3

Przeprawa przez Alpy na słoniach była zarazem genialna i bezsensowna

Wojny punickie – trzy wojny pomiędzy Cesarstwem rzymskim, które jeszcze nie było cesarstwem a Kartaginą. Wojny te miały one miejsce w latach 264-241, 218-201 i 149-146 p.n.e., choć wg Wikipedii zniszczenie Kartaginy równie dobrze mogło odbyć się trzysta lat później[1].

Przyczyny konfliktu[]

Rzym i Kartagina były w tamtym czasie najsilniejszymi państwami w regionie. Państwo rzymskie leżało na terenie obecnych Włoch, Kartagina rządziła północnym wybrzeżem Afryki. Oba państwa miały imperialne zapędy i dążyły do ekspansji. Choć oba państwa miały na swoich kontynentach miliony kilometrów kwadratowych obszarów niczyich, które można było zająć bez większych problemów, to państwa te postanowiły walczyć akurat z najtrudniejszym dostępnym wówczas przeciwnikiem, czyli ze sobą nawzajem.

I wojna punicka[]

Ta wojna toczyła się niemal wyłącznie na Sycylii. Ostatecznie wyspa ta została podbita przez Rzymian. Kartagińczycy nieco odbili sobie straty podporządkowując niczyją Hiszpanię[2]. Możemy więc powiedzieć, że do przerwy 1:1.

II wojna punicka[]

Tutaj zaczęła się jazda na całego! Najpierw coś tam zaczęło dziać się we wspomnianej Hiszpanii. Kartaginą rządził wtedy Hannibal, który postanowił przeprowadzić zaskakujący manewr przejścia przez Alpy i zaatakować wroga od północy. Atak faktycznie zaskoczył wszystkich (na czele z wojskami Hannibala) i przeniósł ciężar działań wojennych do Włoch. W tym czasie Rzymianie zaatakowali jednak afrykańską część wrogiego państwa i cały misterny plan Hannibala się zepsuł. Mecz zakończył się zwycięstwem Rzymian.

III wojna punicka[]

Po udowodnieniu swojej przewagi militarnej, Rzymianie postanowili ukazać również swoją przewagę cywilizacyjną. W tym celu najechali Kartaginę i zrobili taki rozpierdziel, że nie pozostał tam kamień na kamieniu[3]. A podobno kiedyś ludzie byli lepsi... Aby pamięć po Kartaginie zdeptać do końca, ponad dwa tysiące lat później imię Hannibala zostało wykorzystane w filmie i od tego czasu niemal wyłącznie kojarzy się z psychopatą.

Przypisy

  1. http://pl.wikipedia.org/wiki/146
  2. Czy nie byłoby prościej, gdyby Rzymianie wzięli Hiszpanię, a Sycylię odpuścili? Bilans byłby podobny, a wojna byłaby zbędna...
  3. Hmm... Jakieś ruiny ludzie zwiedzają tam do dzisiaj. Jakim cudem pozostałości po mieście doszczętnie zniszczonym przetrwały dwa tysiące lat?
Advertisement