Bezsensopedia
Advertisement
Urugwaj
Stolica Montevideo
Władca brak
Symbol piłka nożna
Hymn nie wiadomo
Język urzędowy Język hiszpański
Ustrój demokracja
Skład narodowościowy piłkarze i kibice
Jednostka
monetarna
peso
 


Urugwaj – państwo w Ameryce Pd. położone nad Atlantykiem wciśnięte pomiędzy Argentynę i Brazylię. Znajduje się tu jedno duże miasto - Montevideo.

Polityka[]

W Urugwaju panuje demokracja. O dziwo w parlamencie nie zasiadają sami komuniści i wojskowi, jak to w tej części świata bywa.

Gospodarka[]

Większość kraju pokrywają obszary wykorzystane rolniczo. Poza tym na pewno występuje to przemysł spożywczy (surowego przecież nie jedzą) i transport (kraj niby mały, ale jakoś się przemieszczać muszą). Być może występują tam także inne gałęzie gospodarki, ale w naszych szkołach nikogo o tym nie uczą, więc my też sobie to darujemy.

Historia[]

Dawno temu były to pustkowia, po których ganiali się Indianie. Potem obszary te podbili hiszpańscy kolonizatorzy. Tłukli się oni tutaj najpierw z Indianami, potem z Portugalczykami, a jeszcze później z Hiszpanią o niepodległość. Po jej wywalczeniu Urugwajczycy zaczęli tłuc się między sobą (czy do cholery w każdym hiszpańskojęzycznym kraju musiały być wojny domowe?). Obecnie jednak sytuacja się ustabilizowała.

Sport[]

Mówiąc o sporcie mamy na myśli piłkę nożną, gdyż w pozostałych dyscyplinach Urugwajczycy są na poziomie Vanuatu. W piłce nożnej są natomiast liczącym się krajem. To tutaj po raz pierwszy zorganizowano mundial.

Advertisement