Bezsensopedia
Advertisement
Spain and Portugal

Linia traktatu na fioletowo

Spain and Portugal2

Wersja mapy przekazana Hiszpanii

Traktat z Tordesillas – umowa dotycząca podziału obszarów nadających się pod kolonizację, podpisana przez Hiszpanię i Portugalię w Tordesillas w 1494 roku - czyli wtedy, kiedy Anglia i Francja jeszcze się nie połapały, ile można na tym zarobić.

W traktacie chodziło przede wszystkim o to, żeby podzielić między siebie łupy i dostać jeszcze pod tym podpis papieża. Strony poszły po najmniejszej linii oporu - skoro Kolumb odkrył Amerykę, a Dias opłynął Afrykę od południa, Hiszpania dostała Amerykę, a Portugalia Afrykę. Proste jak budowa cepa. Kiedy już miało dojść do sygnowania traktatu, Portugalczycy stwierdzili, że w sumie to linia podziału i tak idzie przez ocean, więc przesuńmy ją trochę w lewo, wygodniej będzie narysować na mapie. Hiszpanom to nie przeszkadzało... do momentu odkrycia Brazylii. Jako zadośćuczynienie dostali kawałek Kamczatki i kilka wysp na Pacyfiku. Cool.

W praktyce traktat był przestrzegany mniej więcej tak bardzo, jak współcześnie ograniczenia prędkości. Początkowo Hiszpanie jeszcze się dziwili, że kolejne plemiona Indian mówią po francusku, używają flagi francuskiej, wyglądają jak Francuzi i walczą jak Francuzi. Potem przestali. Całkiem niedawno na podstawie traktatu Argentyna próbowała wyegzekwować swoje prawa do Falklandów. Została oficjalnie i ostentacyjnie wyśmiana.

Advertisement