Bezsensopedia
Advertisement

Tour de Pologne – polski wyścig kolarski o francuskojęzycznej nazwie zerżniętej z Tour de France. Rozgrywany głównie w Polsce, choć czasami wystaje trochę do Czech lub Słowacji. Kiedyś pierwsze dwa etapy rozegrano nawet we Włoszech - w ramach rewanżu proponujemy, żeby u nas został rozegrany prolog Giro d'Italia. Rozegrano już przeszło 70 edycji tego wyścigu, choć w najwyższej klasie rozgrywkowej znajduje się dopiero od 2005. Wyższy prestiż wyścigu spowodował zmniejszenie liczby polskich sukcesów (czytaj: przez dziewięć lat nikt nie wygrał nawet etapu), ale ostatnio jest coraz lepiej!

Z racji tego, że Polska jest krajem w większości nizinnym, wyścig w większości nie jest jakiś mega trudny i o zwycięstwie decydują sekundy. Z drugiej strony wyścig jest dość prestiżowy - największe koksy tu co prawda nie jeżdżą, ale trochę mniejsze już jak najbardziej.

Wyścig rozgrywany jest na początku sierpnia. Kiedyś był rozgrywany we wrześniu, ale wtedy było zbyt duże ryzyko, że będzie lało i wiało. Tylko teraz znowu termin jest dość blisko Tour de France i częściowo zniechęca to do udziału kolarzy startujących właśnie tam. Choć - z drugiej strony - to właśnie kolarze po wielkiej pętli często walczą o zwycięstwo.

Advertisement