Bezsensopedia
Advertisement


Ten artykuł dotyczy pojęć specjalistycznych i jest przeznaczony raczej dla osób orientujących się w danej dziedzinie. Dla pozostałych jego treść może być niezrozumiała. Jeśli nie wiesz, o czym mowa, wylosuj sobie coś innego.


Czołg

Obwód elektryczny idzie na wojnę

Obwód elektryczny

R = 8Ω, E = 10V, I = 2A. Oblicz prąd i napięcie na każdym oporniku. Układ jest trywialny, więc pięć minut powinno wystarczyć. Jak ktoś skończy wcześniej, może oddać kartkę i wyjść

Teoria obwodów – dział fizyki (albo i czegoś innego) zajmujący się obliczaniem napięć i natężeń prądu w różnych schematach. Męczenie przy pomocy tego zagadnienia rozpoczyna się już w szkole na lekcjach fizyki. Jednak w pełnej krasie pojawia się ono na politechnikach, gdzie bywa wykorzystywane jako narzędzie do redukcji liczby studentów.

Rodzaje obwodów[]

Obwody dzielą się zasadniczo na obwody prądu stałego i zmiennego. W tych pierwszych masz w zasadzie tylko oporniki, źródła prądu i trochę kabli. To się jeszcze jakoś da liczyć.

Prawdziwa jazda jest w przypadku obwodów zmiennoprądowych. Tam dochodzą kondensatory, cewki i inne gówna, a wartości mogą wyjść nawet w sinusach lub liczbach zespolonych[1].

Jak ci mało, możesz dołączać sobie jakieś rzeczy półprzewodnikowe, takie jak diody czy tranzystory (brrr...). Wtedy to już będzie bardziej elektronika niż teoria obwodów, ale co tam.

Analiza obwodów[]

Przy analizie obwodów elektrycznych, wykorzystuje się najczęściej następujące prawa:

  • Prawo Ohma - najważniejsze prawo tej dziedziny nauki. Występuje w trzech postaciach: I=U/R, U=I*R i R=U/I. Nikt nie wie, która z tych postaci jest pierwotna i jedyna słuszna. Prawo Ohma bywa czasem mylona z prawem łoma, wg którego szybkość śmierci jest wprost proporcjonalna do masy łomu, którym dana osoba została uderzona.
  • Prawa Kirchhoffa - jest ich więcej niż jedno i mają trudną nazwę. Poza tym wynika z nich mniej więcej tyle, że do każdego węzła wpływa tyle samo prądu, co z niego wypływa. W zasadzie podobne prawa występują w życiu codziennym. Przykładowo, ze skrzyżowania powinno zjechać mniej więcej tyle samochodów, co na nie wjechało. W przeciwnym wypadku oznacza to kłopoty (rozkraczone auto na skrzyżowaniu lub źle obliczony obwód).

Aby obliczyć bardziej złożony obwód należy używać specjalnie przygotowanych do tego metod, takich jak zasada superpozycji[2] lub metoda potencjałów węzłowych. Wybacz jednak, ale nie będę tu tego tłumaczył...

Przypisy

  1. Liczby zespolone to takie liczby, które mogą być obok osi liczbowej i mogą mieć ujemne pierwiastki. Jeśli nigdy o nich nie słyszałeś, nie ucz się o nich teraz. Idź lepiej dalej cieszyć się beztroskim dzieciństwem/życiem humanisty.
  2. Nie, nie szukaj definicji w Kamasutrze.
Advertisement