Bezsensopedia
Advertisement
Szwajcaria
Stolica Berno
Władca Micheline Calmy-Rey
Symbol wzrosty Franka
Hymn Schweizer Psalm
Język urzędowy język niemiecki
Ustrój demokracja
Skład narodowościowy Szwajcarzy
Jednostka
monetarna
frank szwajcarski
 

Za Niemca gubernator Frank, teraz znowu jakiś frank

Polski 80-latek o walucie Szwajcarii

Szwajcaria - państwo w Europie słynące z czekolady Nestle, banków oraz franka szwajcarskiego i kłopotów finansowych z nim związanych. Jednostką podziału administracyjnego są kondony, posiadającą dużą autonomię. Powstanie Szwajcarii wiąże się z tym, że jacyś chłopi nie lubili Habsburgów. Mieszkańcy nie narzekają na polityków, bo każda najmniejsza sprawa musi być u nich przegłosowana w referendum. W jednym z nich odrzucili zaczęcie rozmów z Eurokołchozem.

Sport[]

Szwajcarzy obecnie jedynie co trenują to skoki narciarskie. Narodowa kadra składa się z Simona Ammana i Simona Ammana (chociaż Deschwanden ostatnio skacze całkiem nieźle). Sport nie odgrywa dużej roli, ponieważ Szwajcarzy zbytnio objedli się czekoladą z Nestle i nie mogą wstać. W 2008 roku odbywały się w Szwajcarii Euro 2008.

Największe miasta[]

  • Zurych - o dużo największe miasto, które jednak nie jest stolicą. Nikt nie wie dlaczego ...
  • Genewa - drugie największe miasto. Są tam siedziby wielu międzynarodowych organizacji ONZu. Co ciekawe są tam od dawna, mimo że Szwajcaria przyłączyła się do nich dopiero w 2002.
  • Berno - są piątym miastem, ale to tam jest stolica. Chociaż właściwie w pewnym sensie, bo Szwajcaria formalnie uznaje, że stolicy co ciekawe nie ma.
  • Bazylea - miasto nad Renem mające blisko do Niemiec i Francji (na szczęście kraj ma wieczystą neutralność dzięki czemu nie może być zaatakowany, więc można tam spać spokojnie). Jest bardzo starym miastem.
Advertisement