Bezsensopedia
Advertisement


Gwiazda Ten artykuł zajął V miejsce w plebiscycie na najlepszy artykuł 2012. Gratulujemy!

Szklankotnia - potoczne określenie kota umieszczonego w szklance. Szklankotnia występuje niezależnie od sposobu w jaki kot znalazł się w szklance, jednakże określa to jej typ:

  • właściwa - kot znajduje się w szklance w wyniku własnego celowego działania
  • wypadkowa - kot znajduje się w szklance nie podejmując celowego działania w tym kierunku
  • antropopresyjna - kot znajduje się w szklance w wyniku celowego działania człowieka (najczęściej właściciela lub przyszłego właściciela).

Rodzaje szklankotni[]

Szklankotnia właściwa

Występuje wówczas, gdy działania kota mają na celu znalezienie się w szklance. Kot zawsze stara się dobrac szklankę optymalną dla jego rozmiarów, najczęściej niezależnie od rodzaju szkła, choć zaobserwowano preferowanie szkła ciemnego przez kocięta. Zachowanie to zwykle powodowane jest poszukiwaniem dogodnego miejsca do odpoczynku, wychowywania potomstwa, a w rui do kopulacji. W ostatnim przypadku konieczne jest przebywanie dwóch kotów różnych płci w jednej szklance (tzw. dymorfizm szklankotni) w tym samym czasie, co przy źle dobranym naczyniu może wiązać się z niedonoszeniem ciąży u samicy. Według opinii większości weterynarzy, wyjmowanie kota ze szklanki bądź uniemożliwianie mu przebywania w niej wiąże się ze stresem dla zwierzęcia, zwiększającym ryzyko wystąpienia u niego chorób układu krwionośnego bądź chorób psychicznych. Jeśli kot stara się przebywać w więcej niż jednej szklance jednocześnie, może to oznaczać, próbę zwrócenia na siebie uwagi właściciela, najczęściej spotykaną przy zaniedbywaniu przez niego zwierzęcia.

Szklankotnia wypadkowa

Szklankotnia wypadkowa zachodzi, gdy kot dostaje się do szklanki nie mając takiego celu. Najczęstszym przypadkiem szklankotni wypadkowej jest umieszczenie kota w szklance poprzez jego upadek z powierzchni umieszczonej nad szklanką (takiej jak półka lub sufit). Kot upadając 'na cztery łapy' ma możliwość zatrzymania się nad szklanką (opierając łapy o jej krawędź), jednak sytuacja taka niemal nie zachodzi ze względu na zbyt niską szybkość reakcji na szklankę znajdującą się na drodze upadku kota.

Szklankotnia antroporesyjna

Kontrowersje[]

Wśród badaczy zjawiska kontrowersje budzi klasyfikacja sytuacji, gdy kot wchodzi do szklanki na przykład w poszukiwaniu pożywienia. Najczęściej przyjmuje się, że jest to szklankotnia wypadkowa, gdyż działanie kota zogniskowane jest na zdobycie pożywienia, nie zaś wejście do szklanki, które następuje niejako mimowolnie, w przeciwieństwie do szklankotni właściwej, kiedy to kot jednoznacznie dąży do wypełnienia szklanki własnym ciałem.


Treść tego artykułu pochodzi ze strony Głupie dowcipy i czysty bezsens/W domu i w zagrodzie na Wikipedii. Tam można znaleźć informacje na temat jego autorów. Tekst z Wikipedii jest udostępniony na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach.
Advertisement