Bezsensopedia
Advertisement


Medal Ten artykuł otrzymał medal, więc na pewno jest bardzo fajny.
Stonka na kamieniu

Stonka, która z nudów próbuje zjeść kamień

Stonki

Stonki to bardzo towarzyskie stworzenia - nie przeszkadza im odbywanie stosunku w obecności osób trzecich

Larwy stonki

Dzieci stonek w pracy

Stonka

Ulubiony spożywczak stonek

Stonka ziemniaczana - pożyteczny owad, którego głównym zadaniem jest redukowanie populacji ziemniaków. Dzięki nim nie ma zagrożenia, że ziemniaki zarosną całą Ziemię. Chronią nas one również przed nadprodukcją żywności.

Wygląd[]

Stonka wygląda podobnie do biedronki. Jest tylko trochę większa, zamiast kropek ma paski, łeb ma pomarańczowy zamiast czarnego, no i nie jest czerwona.

Przebieg życia[]

Stonka - podobnie jak Pokémon - ma trzy fazy ewolucji:

  • #1 Jaja - małe, żółte jajka przyklejone pod liściem. Występują zawsze w grupkach, mimo to nie stanowią większej siły bojowej.
  • #2 Larwy - niezbyt urodziwe, za to bardzo żarłoczne. Występują w różnych wielkościach - najmniejsze mają wielkość jajek, największe dorosłych stonek.
  • #3 Stonka właściwa - ta ładna, pasiasta. Żre trochę mniej od larw, za to potrafi się rozmnażać.

Ewolucja prawdopodobnie zachodzi samoistnie (choć niektórzy twierdzą, że potrzebny jest do tego kamień księżycowy). Jak dokładnie wygląda moment przemiany - nie wiadomo.

Eliminacja[]

Niektórzy ludzie uważają stonki za szkodliwego konkurenta i - nie doceniając ich ogromnego znaczenia - zwalczają je. Najczęściej eliminuje się je przy pomocy broni chemicznej. W gospodarstwach ekologicznych i przydomowych ogródkach często stosuje się jednak inną metodę polegającą na ręcznym zebraniu stonek do jednego pojemnika (trzeba uważać, bo po wzięciu w paluchy stonka lubi obsrać się na pomarańczowo), a następnie na masowej eksterminacji poprzez rozsmarowanie butem po betonie, rzadziej przez zatłuczenie tępym narzędziem. Dzieci mają przy tym niezłą zabawę.

Znaczenie[]

Stonki mają bardzo duże znaczenie dla ekosystemu. Brak stonek wywołałby nie tylko nadmierną ekspansję ziemniaków, ale też niepokojące skutki społeczne. Rolnicy nie wydawaliby pieniędzy na środki owadobójcze, co przy jednoczesnym nadmiarze wolnego czasu zapewne przyczyniłoby się do wzrostu sprzedaży alkoholu. Również zakłady chemiczne miałyby mniejszy rynek zbytu, co skończyłoby się wzrostem bezrobocia.

Praca, którą codziennie wykonują stonki, jest praktycznie nie do odtworzenia przez człowieka. Czy wyobrażacie sobie rolnika, który chodzi po polu ziemniaków z nożyczkami i obcina liście?

Zagadki ludzkości[]

  • Czasami można znaleźć stonkę na plaży. Czy ktoś może racjonalnie wytłumaczyć, co one tam robią? Może jakiś dowcipniś im powiedział, że znajdą tam ziemniaki...
  • Co zamierzają jeść stonki po zjedzeniu wszystkich ziemniaków?
Advertisement