Bezsensopedia
Advertisement
Somalia
Stolica Mogadiszu
Władca ten, kto aktualnie jest najsilniejszy
Symbol karabin
Hymn nieznany
Język urzędowy somalijski, arabski i inne
Ustrój anarchia z elementami totalitaryzmu
Skład narodowościowy Somalijczycy
Jednostka
monetarna
żywy towar
 
Czołg w Somalii

Codzienność

Autobus w Somalii

Autobus w Somalii

Somalia – twór państwopodobny w północno-wschodniej Afryce położony na półwyspie określanym poetycko jako Róg Afryki. Według rankingów jest to najgorszy do życia kraj na świecie. Każdy tam chodzi z karabinem po ulicy (chyba, że go nie stać), a na bazarze możesz kupić czołg nie wzbudzając większych podejrzeń. Na morzach natomiast grasują piraci, którzy przenieśli się tutaj z Karaibów.

Ustrój[]

Ustrój Somalii można określić jako anarchię z elementami dyktatury. Lokalni przywódcy próbują opanować kraj, jednak nikomu się to nie udaje. Wskutek tego nikt nad niczym nie panuje, a władzę ma ten, kto trzyma karabin w ręce.

Jak podaje Wikipedia obecnie kraj jest w stanie faktycznego rozpadu. Wyjątkowo się z nimi zgadzamy.

Historia[]

W dawnych czasach były to dzikie tereny zamieszkane przez Ludy Bantu. Nieco później osiedlili się tu Arabowie. W XIX wieku Europejczycy wpadli na pomysł, aby ten obszar skolonizować. Po co to zrobili? Chyba tylko dla szpanu, bo na jakiekolwiek zyski trudno tutaj liczyć. Ostatecznie obszar ten wywalczyli Włosi.

W 1960 roku Somalia uzyskała niepodległość. Nigdy jednak nie powstały tam żadne struktury państwowe, w związku z czym powstało tam dziadostwo na skalę światową. Lokalni wodzowie bez przerwy tłukli się między sobą o władzę.

Pod koniec lat osiemdziesiątych ONZ postanowił zaprowadzić tam porządek. Potencjał militarny sił oenzetowskich (a właściwie jego brak) uniemożliwił jednak jakiekolwiek działania. Sytuację próbowały poprawić także wojska amerykańskie. Kluczowe akcje rozegrały się w 1993 roku w Mogadiszu. Skrupulatnie zaplanowana akcja zakończyła się rozpierduchą w całym mieście, co uwieczniono w filmie Helikopter w ogniu. Niedługo potem porzucono plany zaprowadzania tam porządku i od tego czasu cywilizowany świat ma Somalię w głębokim poważaniu.

Gospodarka[]

Oficjalnie: brak

Nieoficjalnie: Somalijczycy eksportują słynne windy somalijskie (maksymalnie pomieszczą 6 kilogramów) oraz broń. Należy jednakże pamiętać, iż 99% towaru nie dociera do odbiorcy, a z tych co dotrą, 99% traktowane jest jako darmocha.

Sport[]

Żeby wiedzieli co to znaczy.

Advertisement