FANDOM


Linia 1: Linia 1:
{{Cytat|W Oberstdorfie jeszcze nikt nie wygrał Turnieju Czterech Skoczni – za to niejeden już go przegrał.|Każdego roku któryś komentator przytacza nam tę „złotą myśl”.}}[[File:Skocznia oberstdorf.jpg|thumb|220x220px|Skocznia w czasach, gdy jeszcze zimy były takie jak kiedyś.]]
+
{{Cytat|W Oberstdorfie jeszcze nikt nie wygrał Turnieju Czterech Skoczni – za to niejeden już go przegrał.|Każdego roku któryś komentator przytacza nam tę „złotą myśl”.}}
  +
[[File:Skocznia oberstdorf.jpg|thumb|220x220px|Skocznia w czasach, gdy jeszcze zimy były takie jak kiedyś.]]
 
'''Schattenbergschanze''' – [[skocznia narciarska]] umiejscowiona w [[Niemcy|niemieckim]], a ściślej mówiąc bawarskim mieście o wdzięcznej nazwie [[Oberstdorf]]. Nazwę swą zawdzięcza pobliskiej Górze Cieni, która sprawiała, że podczas zawodów zawsze było ciemno, niezależnie od pory dnia – co tak dołowało organizatorów, kibiców i skoczków, że postanowiono zainwestować w sztuczne oświetlenie. Tutaj od zawsze rozgrywa się pierwszy z czterech aktów pewnego prestiżowego [[Turniej Czterech Skoczni|turnieju]].
 
'''Schattenbergschanze''' – [[skocznia narciarska]] umiejscowiona w [[Niemcy|niemieckim]], a ściślej mówiąc bawarskim mieście o wdzięcznej nazwie [[Oberstdorf]]. Nazwę swą zawdzięcza pobliskiej Górze Cieni, która sprawiała, że podczas zawodów zawsze było ciemno, niezależnie od pory dnia – co tak dołowało organizatorów, kibiców i skoczków, że postanowiono zainwestować w sztuczne oświetlenie. Tutaj od zawsze rozgrywa się pierwszy z czterech aktów pewnego prestiżowego [[Turniej Czterech Skoczni|turnieju]].
   

Wersja z 16:59, sty 13, 2020

W Oberstdorfie jeszcze nikt nie wygrał Turnieju Czterech Skoczni – za to niejeden już go przegrał.

Każdego roku któryś komentator przytacza nam tę „złotą myśl”.
Skocznia oberstdorf

Skocznia w czasach, gdy jeszcze zimy były takie jak kiedyś.

Schattenbergschanzeskocznia narciarska umiejscowiona w niemieckim, a ściślej mówiąc bawarskim mieście o wdzięcznej nazwie Oberstdorf. Nazwę swą zawdzięcza pobliskiej Górze Cieni, która sprawiała, że podczas zawodów zawsze było ciemno, niezależnie od pory dnia – co tak dołowało organizatorów, kibiców i skoczków, że postanowiono zainwestować w sztuczne oświetlenie. Tutaj od zawsze rozgrywa się pierwszy z czterech aktów pewnego prestiżowego turnieju.

Historia

Tradycja skakania w tym miejscu sięga jeszcze czasów przedwojennych, i to tych dawniejszych, bowiem dotyczących pierwszej wojny światowej. Tym niemniej dopiero dzięki Turniejowi Czterech Skoczni tutejsza skocznia zyskała sławę. Co ciekawe, z początku jej właściciele nie byli zbyt chętni do współorganizowania jakiegoś nowego cyklu, ale dali się namówić[1] i chyba tego nie żałują...

Tradycją stało się, że niemal każdego roku wygrywa tu lub zajmuje bardzo wysokie miejsce któryś z reprezentantów gospodarzy: niegdyś Schmitt i Hannawald, a ostatnio Freund, Eisenbichler lub Geiger. Zaostrza to apetyty niemieckich kibiców na końcową wygraną rodaka w całym turnieju, jednak na którejś z kolejnych aren zmagań (zwykle tej w Innsbrucku) zalicza słabszy występ, przez co nasi zachodni sąsiedzi już od przeszło 20 lat nie mogą pochwalić się wygraną w całym cyklu – podczas gdy współorganizatorzy, Austryjacy, wygrali w tym czasie 7 edycji[2].

W 2005 roku gościła ona światowy czempionat. Na znajdującym się obok normalnym obiekcie niespodziewanie zwyciężył Rok Benkovič ze Słowenii, dla którego był to jedyny sukces w całej karierze (z tego powodu niektórzy nazywają go słoweńskim Wojciechem Fortuną). Na samej Schattenbergschanze niespodzianki już nie było, zwyciężył wielki Janne z Finlandii. Następne MŚ odbędą się tu już niedługo, bo w 2021.

Rekord oficjalny, wynoszący 143,5 metra, należy do najbardziej sędziwych na świecie, a ustanowił go w 2003 roku Sigurd Pettersen z kraju Wikingów. Od tamtej pory, mimo wielu starań, nikomu nie udało się go przeskoczyć[3]. Wygląda więc na to, że do jego pobicia potrzebna będzie przebudowa obiektu. Może zbliżające się mistrzostwa będą dobrym pretekstem ku temu?

Oberstdorf a Polacy

Skocznia ta nigdy nie była szczęśliwa dla reprezentantów kraju nad Wisłą: w całej historii T4S tylko raz odnieśliśmy tu triumf, za sprawą Kamila Stocha w 2017. Tak się wtedy uradował przejściem do historii, że wygrał pozostałe trzy konkursy w turnieju. Dziesięć lat wcześniej zwyciężył tu Adam, ale tamte zawody nie odbywały się w ramach turnieju, lecz zostały przeniesione z powodu braku śniegu z pobliskiej skoczni mamuciej[4]. Ponadto kilka razy udało się naszym wejść na niższe stopnie podium, więc może opinia o pechowym Oberstdorfie jest przesadzona? Być może... Choć na mistrzostwach w 2005 też nie było najlepiej: Adaś nie zdobył medalu, o występie pozostałych (Mateja, Bachleda, Rutkowski) przez grzeczność nie wspomnimy[5].

Ciekawostki

  • Zawody w Oberstdorfie są prawdopodobnie jedynymi w kalendarzu Pucharu Świata, na których jest (póki co) więcej flag niemieckich niż polskich.
  • Skocznia jest częścią kompleksu narciarskiego o nazwie Audi Arena. Wszędzie ten product placement...

Przypisy

  1. Podobno za sprawą Austryjaków, którzy zagrozili, że w takim razie czwarty konkurs zorganizują też u siebie, w Villach lub Seefeld... O, co to, to nie!
  2. Chociaż gdyby tak zamienić kolejność lokalizacji zawodów – najpierw część austriacka, a potem niemiecka – to kto wie, czy nie byłoby na odwrót.
  3. Chyba że latem, ale to się nie liczy.
  4. I co z tego, że nie był to T4S? Wygrana to wygrana, więc w sumie mamy ich tutaj dwie.
  5. Zobaczymy, co będzie w 2021: jeśli uda się zdobyć złoty medal, od razu zmienimy opis.


Skoczek
Skoki narciarskie

Reprezentacje: AustraliaAustriaCzechyEstoniaFinlandiaJaponiaKazachstanNiemcyNorwegiaPolskaRosjaSłoweniaSzwajcariaUSAWłochy
Zawody: Letnie Grand PrixFIS CupMistrzostwa ŚwiataMistrzostwa Świata w lotach narciarskichPuchar KontynentalnyPuchar ŚwiataRaw AirTurniej Czterech Skoczni
Skocznie: AistBergiselCopper PeakGorney GigantGranåsenGross-Titlis-SchanzeHeini-Klopfer-SkiflugschanzeHochfirstschanzeHolmenkollbakkenJeštědKulmLetalnicaLysgårdsbakkenMidtstubakkenMiyanomoriNeue Große OlympiaschanzeOkurayamaPaul-Ausserleitner-SchanzePine Mountain JumpPuijoRukatunturiSalpausselkäSchattenbergschanzeSkocznia Olimpijska w HakubieStadio del TrampolinoTrampolino Dal BenUtah Olympic ParkVikersundbakkenVogtlandarenaWielka KrokiewWisła-MalinkaČerťák
Inne: BulaCompetition cancelledDeluxe Ski Jump 4Kryształowa KulaStyl V

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.