Bezsensopedia
Advertisement
Sabaton_-_40_1_(2008)
Sabaton - 40:1
Nie leci film? Zainstaluj flasha!
Sabaton

Przykładowa okładka albumu Sabatonu

Sabaton (właśc. Sałaton, ur. 1999 w Falun, Szwecja) – zespół power/heavymetalowy. Pomimo swojego pochodzenia nagrali więcej polskich patriotycznych utworów, niż jakikolwiek polski artysta - dokładnie dwa.

Tematyka utworów[]

Większość utworów Sabatonu odnosi się do wojny. Większość z nich do II wojny. Parę z nich dotyczy polskich klęsk, w większości bohaterskich. Na przykład utwór "Uprising" odnosi się do powstania warszawskiego. Inny, bardziej znany, "40:1", opowiada o bitwie pod Wizną. Polak, który nie zna "40:1", nie jest Polakiem, tylko zakamuflowanym żydomasonem i przybłędą ze wschodu. Ewentualnie może sobie posłuchać po prawej.

Historia zespołu[]

Sałaton powstał, nagrał kilka płyt i istnieje dalej. Przez długi, długi czas jedyną zmianą w składzie było odejście perkusisty Richarda Larssona w 2001 i angaż w jego miejsce dla Daniela Mullbacka, i ewentualnie dojście drugiego klawiszowca w 2005. Zespół psuł tym samym teorię, jakoby przez każdy znany zespół rockowy musiało się przewinąć z 15 muzyków w 10 lat, aby był znany, a do tego wszyscy członkowie muszą być ćpunami (może to też nieprawda w ich przypadku?!). W 2012 ostatecznie stało się to, co musiało - wokalista z basistą wzięli wywalili resztę na zbity pysk i zaangażowali przypadkowych kolesi - no bo po co się wyłamywać.

Dyskografia[]

  • Pięść walki (2000)
  • Pierwsza Wiktoria vel Pierwszy album zespołu (2005)
  • Attero Dominatus (2006)
  • Metalizer vel Pięść walki znowu (2007)
  • Sztuka wojenna vel Made in China feat. Sun Zi (2008)
  • Herb (2010)
  • Król Karol kupił królowej Karolinie korale koloru koralowego w wersjach angielskiej i szwedzkiej (2012)
Advertisement