Bezsensopedia
Advertisement

Reprezentacja Włoch w skokach narciarskich – zbieranina kilku (w porywach kilkunastu) beztalenci z kraju pizzy i latte macchiato, którzy nie wiedzieli, co ze sobą zrobić i z nudów postanowili poskakać na nartach, z racji bliskości Alp.

Dawno, dawno temu (pamiętają to chyba tylko najstarsi włoscy górale) mieli oni paru zawodników, którzy potrafili przypunktować (i to jeszcze w czasach, gdy tylko pierwsza 15-tka miała ów przywilej). Dzisiaj... no cóż: wyniki mówią same za siebie. I nawet największy geniusz trenerski (jakim niewątpliwie jest Łukasz Kruczek, trenujący pierwszą reprezentację w latach 2016-2019) nie pomoże w sytuacji, gdy skoczkowie skłonni są pójść na trening co najwyżej w przerwie między jedną sjestą a drugą.

Pomimo słabej reprezentacji Włosi strasznie panoszą się we władzach FIS-u: w ciągu ostatnich 30 lat trzykrotnie dostawali organizację mistrzostw świata w Val di Fiemme, raz zimowe igrzyska w Turynie, a w 2026 ponownie zapłonie tam znicz olimpijski. Jakby tego było mało, ich rodak Sandro Pertile został następcą wszechwładnego Waltera Hofera[1]. Czy doczekamy się kiedykolwiek tak silnej pozycji Polski?[2]

Zawodnicy

 • Alex Insam – obecnie jedyny jako tako jeszcze prezentujący się reprezentant Italii w zawodach PŚ. Póki co bardziej znany ze swojej filmowej urody (przynajmniej według polskich komentatorów) niż ze sportowych osiągnięć.
 • Giovanni Bresadola – młodszy brat Davide, na razie zapowiada się na jeszcze większego buloklepa od niego, choć przy dobrym wietrze potrafi odlecieć[3].

Dawni zawodnicy

 • Roberto Cecon – jedyny w historii włoski skoczek, który może pochwalić się jakimiś osiągnięciami w Pucharze Świata. Był drugi w PŚ i wygrał parę konkursów, zwłaszcza nieźle prezentował się na mamutach. Mistrz przeciągania skoku - potrafił przelecieć kilkadziesiąt metrów niemalże dotykając końcówkami nart zeskoku.
 • Ivan Lunardi – obok Cecona, jedyny włoski skoczek mogący pochwalić się zwycięstwem w PŚ. W zamierzchłych czasach, ale jednak.
 • Virginio Lunardi – brat wyżej wymienionego, kilka razy stanął na podium, choć nie na najwyższym jego stopniu. Dziś rzecz nieosiągalna dla jego rodaków.
 • Andrea Morassi – ostatni włoski podiumowicz w historii. Rzecz jasna głównie dzięki wiatrowi pod narty i ówczesnemu brakowi przeliczników.
 • Roberto Dellasega - po kilkunastu sezonach udawania skoczka narciarskiego, w 2018 postanowił wreszcie zakończyć karierę i zająć się trenowaniem młodzieży.
 • Sebastian Colloredo – parę razy zdarzyło mu się wejść do pierwszej dziesiątki PŚ, co jak na włoskie warunki, wydaje się być wybitnym osiągnięciem. W ostatnim czasie klepał bulę w PK, co przyspieszyło decyzję o zakończeniu kariery.
 • Davide Bresadola – jeden jedyny raz wszedł do dziesiątki PŚ (Lillehammer 2014) i to tyle jeśli chodzi o osiągnięcia.
 • Zeno di Lenardo – tak kiepski, że nawet Wikipedia nie raczyła zamieścić artykułu na jego temat.
 • Federico Cecon – oprócz nazwiska, nie odziedziczył niczego ze znanego tatusia.


Przypisy

 1. Choć i tak Hofer pozostanie Odwiecznym Dyrektorem, na wzór północnokoreański.
 2. No dobra, bez przesady: choć w połowie tak silnej.
 3. Ale to jeszcze żaden powód do dumy – patrz: Rok Urbanc, Krzysztof Biegun i Fumihisa Yumoto


Skoczek.png
Skoki narciarskie

Reprezentacje: AustraliaAustriaBułgariaChinyCzechyEstoniaFinlandiaFrancjaJaponiaKazachstanKoreaNiemcyNorwegiaPolskaRosjaRumuniaSłoweniaSzwajcariaTurcjaUkrainaUSAWłochy
Zawody: Letnie Grand PrixFIS CupMistrzostwa ŚwiataMistrzostwa Świata w lotach narciarskichPuchar KontynentalnyPuchar ŚwiataRaw AirTurniej Czterech Skoczni
Skocznie: AistAlpensia Jumping ParkBergiselCopper PeakGorney GigantGranåsenGross-Titlis-SchanzeHeini-Klopfer-SkiflugschanzeHochfirstschanzeHolmenkollbakkenJeštědKulmLetalnicaLysgårdsbakkenMidtstubakkenMiyanomoriMühlenkopfschanzeNeue Große OlympiaschanzeOkurayamaPaul-Ausserleitner-SchanzePine Mountain JumpPuijoRukatunturiRusskije GorkiSalpausselkäSchattenbergschanzeSkocznia Olimpijska w HakubieStadio del TrampolinoTrambulină Valea CărbunăriiTrampolino Dal BenUtah Olympic ParkVikersundbakkenVogtlandarenaWielka KrokiewWisła-MalinkaČerťák
Inne: BulaCompetition cancelledDeluxe Ski Jump 4Kryształowa KulaStyl V

Advertisement