FANDOM


Reprezentacja Stanów Zjednoczonych w skokach narciarskich – grupa zapaleńców zza wielkiej wody, którzy (jak większość amerykańskich chłopców) w dzieciństwie marzyli o zostaniu gwiazdami NBA, NHL, NFL lub chociaż baseballa, jednak poskąpiono im warunków fizycznych i musieli wybrać nieco „mniej amerykański” sport. Pod względem wyników Jankesi obecnie obijają się gdzieś między Włochami a Estonią, choć bywały sezony, kiedy to potrafili kwalifikować się do drugiej serii drużynówek[1]. Indywidualnie też raczej bida z nędzą, zwłaszcza odkąd w sezonie 2018/19 ich najlepszy zawodnik ostatnich lat - Kevin Bickner - znacząco obniżył loty.

Amerykanie posiadają dwie czynne duże skocznie narciarskie, na których jednak od dawna nie rozgrywa się zawodów rangi PŚ, a jedynie Puchar Kontynentalny i FIS Cup (to i tak lepiej pod tym względem niż np. u Czechów). Ponadto znajduje się tam zabytkowy półmamut w Ironwood, który od kilkudziesięciu lat grozi zawaleniem.

Zawodnicy

 • Kevin Bickner – niezły lotnik, obecnie jedyny amerykański zawodnik potrafiący coś ugrać w PŚ, choć w sezonie 2018/19 ma wyjątkowego pecha do dyskwalifikacji.
 • William Rhoads – jak dotąd jedyny jego sukces to drużynowe mistrzostwo juniorów w 2012 roku[2].
 • Michael Glasder – w ciągu 10 lat startów zdołał wywalczyć 3 (słownie: trzy) punkty Pucharu Świata.
 • Casey Larson – też bez sukcesów, chyba że za takowe można uznać 8. miejsce na MŚ juniorów.
 • Decker Dean – w swoim debiucie na PŚ upadł i zwichnął ramię. Jak nie idzie, to nie idzie.
 • Andrew Urlaub – potrafi zapunktować w FIS Cup, ale pod warunkiem, że zawody odbywają się na kontynencie amerykańskim (i, co za tym idzie, większość reprezentacji odpuszcza sobie wyjazd).
 • Patrick Gasienica Patryk Gąsienica[3] – nasz rodak, który postanowił skakać w barwach amerykańskich. Wybaczamy[4] i życzymy sukcesów!

Dawni zawodnicy

 • Mike Holland – jedyny Jankes, któremu udała się sztuka wygrania konkursu w Pucharze Świata. W zamierzchłych czasach, kiedy niejaki Matti Nykänen miał jeszcze w miarę sprawną wątrobę.
 • Jim Holland – brat wyżej wymienionego, raz wskoczył na podium i miał szansę wejść do czołówki, jednak nie potrafił przejść na styl V.
 • Alan Alborn – miał jeden niezły sezon 2001/02, kiedy to raz wylądował tuż za pudłem. Poza tym do końca kariery raczej klepał bulę. Co ciekawe nie zerwał całkowicie z lataniem, bo posiada licencję pilota.
 • Clint Jones – raz udało mu się wskoczyć do "10" i nic ponadto.

W sumie nie Amerykanin, ale Kanada i tak jest blisko, a nawet zdarzało się, że trenowali razem

 • MacKenzie Boyd-Clowes - obok Bicknera jedyny obecnie skoczek broniący honoru Ameryki Północnej, choć i on ma wielkie problemy z awansem do 30-tki.

Przypisy

 1. Pod warunkiem, że któryś z rywali zaliczył upadek lub mu mocno powiało w plecy.
 2. Mistrzostwo Ameryki Północnej rzecz jasna, a co myślałeś?
 3. Chrzanić FIS-owskie grafiki, my zapisujemy po polsku.
 4. Zawsze mógł wybrać reprezentację Niemiec lub innego odwiecznego rywala (Austrię lub Norwegię)...


Skoczek
Skoki narciarskie

Reprezentacje: AustraliaAustriaCzechyEstoniaFinlandiaJaponiaKazachstanNiemcyNorwegiaPolskaRosjaSłoweniaSzwajcariaUSAWłochy
Zawody: Letnie Grand PrixFIS CupMistrzostwa ŚwiataMistrzostwa Świata w lotach narciarskichPuchar KontynentalnyPuchar ŚwiataRaw AirTurniej Czterech Skoczni
Skocznie: AistBergiselCopper PeakGorney GigantGranåsenGross-Titlis-SchanzeHeini-Klopfer-SkiflugschanzeHochfirstschanzeHolmenkollbakkenJeštědKulmLetalnicaLysgårdsbakkenMidtstubakkenMiyanomoriNeue Große OlympiaschanzeOkurayamaPaul-Ausserleitner-SchanzePine Mountain JumpPuijoRukatunturiSalpausselkäSchattenbergschanzeSkocznia Olimpijska w HakubieStadio del TrampolinoTrampolino Dal BenUtah Olympic ParkVikersundbakkenVogtlandarenaWielka KrokiewWisła-MalinkaČerťák
Inne: BulaCompetition cancelledDeluxe Ski Jump 4Kryształowa KulaStyl V

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.