Bezsensopedia
Advertisement

Reprezentacja Stanów Zjednoczonych w skokach narciarskich – grupa zapaleńców zza wielkiej wody, którzy (jak większość amerykańskich chłopców) w dzieciństwie marzyli o zostaniu gwiazdami NBA, NHL, NFL lub chociaż baseballa, jednak poskąpiono im warunków fizycznych i musieli wybrać nieco „mniej amerykański” sport. Pod względem wyników Jankesi obecnie obijają się gdzieś między Włochami a Estonią, choć bywały sezony, kiedy to potrafili kwalifikować się do drugiej serii drużynówek[1]. Indywidualnie też raczej bida z nędzą, zwłaszcza odkąd w sezonie 2018/19 ich najlepszy zawodnik ostatnich lat - Kevin Bickner - znacząco obniżył loty.

Amerykanie posiadają dwie czynne duże skocznie narciarskie, na których jednak od dawna nie rozgrywa się zawodów rangi , a jedynie Puchar Kontynentalny i FIS Cup (to i tak lepiej pod tym względem niż np. u Czechów). Ponadto znajduje się tam zabytkowy półmamut w Ironwood, który od kilkudziesięciu lat grozi zawaleniem.

Zawodnicy

 • Kevin Bickner – niezły lotnik, obecnie jedyny amerykański zawodnik potrafiący coś ugrać w PŚ, choć od sezonu 2018/19 ma wyjątkowego pecha do dyskwalifikacji. Tak go to zdemotywowało, że w 2020 postanowił zrobić sobie przerwę od skakania.
 • Casey Larson – też bez sukcesów, chyba że za takowe można uznać 8. miejsce na MŚ juniorów i kilka punktów w loteryjnym konkursie w Ruce.
 • Decker Dean – w swoim debiucie na PŚ upadł i zwichnął ramię. Jak nie idzie, to nie idzie.
 • Andrew Urlaub – potrafi zapunktować w FIS Cup, ale pod warunkiem, że zawody odbywają się na kontynencie amerykańskim (i, co za tym idzie, większość reprezentacji odpuszcza sobie wyjazd).
 • Patrick Gasienica Patryk Gąsienica[2] – nasz rodak, który postanowił skakać w barwach amerykańskich. Wybaczamy[3] i życzymy sukcesów!

Dawni zawodnicy

 • Mike Holland – jedyny Jankes, któremu udała się sztuka wygrania konkursu w Pucharze Świata. W zamierzchłych czasach, kiedy niejaki Matti Nykänen miał jeszcze w miarę sprawną wątrobę.
 • Jim Holland – brat wyżej wymienionego, raz wskoczył na podium i miał szansę wejść do czołówki, jednak nie potrafił przejść na styl V.
 • Alan Alborn – miał jeden niezły sezon 2001/02, kiedy to raz wylądował tuż za pudłem. Poza tym do końca kariery raczej klepał bulę. Co ciekawe nie zerwał całkowicie z lataniem, bo posiada licencję pilota.
 • Clint Jones – raz udało mu się wskoczyć do "10" i nawet zająć drugie miejsce w Letniej Grand Prix w 2002 roku. I na tym właściwie kończy się lista jego sukcesów.
 • William Rhoads – jedyny jego sukces to drużynowe mistrzostwo juniorów w 2012 roku[4].
 • Michael Glasder – w ciągu 10 lat startów zdołał wywalczyć 3 (słownie: trzy) punkty Pucharu Świata.
 • Nicholas Fairall – zasłynął głównie dwoma upadkami w Bischofshofen, po których został inwalidą. Od tamtego czasu jednak pływa na nartach wodnych, nawet nieźle sobie radząc.

W sumie nie Amerykanie, ale Kanada i tak jest blisko, a nawet zdarzało się, że trenowali razem

 • MacKenzie Boyd-Clowes - przeciętniak, ale jak na skoczka z półkuli zachodniej, można powiedzieć, że spisuje się dobrze (a od sezonu 2020/21 jeszcze lepiej![5]).
 • Matthew Soukup – buloklep, który trochę przy pomocy kolegów i koleżanek z drużyny, a trochę szczęścia dzięki dyskwalifikacjom paru żeńskich elementów pozostałych drużyn został medalistą olimpijskim z konkursu mikstu. Dzięki temu ma więcej medali z igrzysk niż na przykład Granerud, a i z Eisenbichlerem bilans ma na remis.

Przypisy

 1. Pod warunkiem, że któryś z rywali zaliczył upadek lub mu mocno powiało w plecy.
 2. Chrzanić FIS-owskie grafiki, my zapisujemy po polsku.
 3. Zawsze mógł wybrać reprezentację Niemiec lub innego odwiecznego rywala (Austrię lub Norwegię)… Poza tym szanujmy się, nie miałby pewnie przebicia.
 4. Mistrzostwo Ameryki Północnej rzecz jasna, a co myślałeś?
 5. Raz nawet był blisko podium!


Skoczek.png
Skoki narciarskie

Reprezentacje: AustraliaAustriaBułgariaChinyCzechyEstoniaFinlandiaFrancjaJaponiaKazachstanKoreaNiemcyNorwegiaPolskaRosjaRumuniaSłoweniaSzwajcariaTurcjaUkrainaUSAWłochy
Zawody: Letnie Grand PrixFIS CupMistrzostwa ŚwiataMistrzostwa Świata w lotach narciarskichPuchar KontynentalnyPuchar ŚwiataRaw AirTurniej Czterech Skoczni
Skocznie: AistAlpensia Jumping ParkBergiselCopper PeakGorney GigantGranåsenGross-Titlis-SchanzeHeini-Klopfer-SkiflugschanzeHochfirstschanzeHolmenkollbakkenJeštědKulmLetalnicaLysgårdsbakkenMidtstubakkenMiyanomoriMühlenkopfschanzeNeue Große OlympiaschanzeOkurayamaPaul-Ausserleitner-SchanzePine Mountain JumpPuijoRukatunturiRusskije GorkiSalpausselkäSchattenbergschanzeSkocznia Olimpijska w HakubieStadio del TrampolinoTrambulină Valea CărbunăriiTrampolino Dal BenUtah Olympic ParkVikersundbakkenVogtlandarenaWielka KrokiewWisła-MalinkaČerťák
Inne: BulaCompetition cancelledDeluxe Ski Jump 4Kryształowa KulaStyl V

Advertisement