Bezsensopedia
Advertisement


Gwiazda Ten artykuł zajął III miejsce w plebiscycie na najlepszy artykuł 2019. Gratulujemy!


Medal Ten artykuł otrzymał medal, więc na pewno jest bardzo fajny.
Bronsevinner Paavo Lukkariniemi, Spesielt hopprenn, liten bakke i Midtstubakken, VM på ski 1966

Reprezentacja Finlandii bardzo kiedyś

Janne Ahonen

Reprezentacja Finlandii kiedyś

Cucumis sativus

Reprezentacja Finlandii dzisiaj

Reprezentacja Finlandii w skokach narciarskich – grupa fińskich zawodników zajmujących się skakaniem na nartach. Kiedyś kozaczyli na wszystkich skoczniach niczym współczesna Austria, dzisiaj w tabeli obijają się gdzieś pomiędzy Rosjanami a Włochami. Co jakiś czas co prawda pojawia się nowa nadzieja, ale często po jednym lepszym sezonie opada z sił, przez co niezbyt te fińskie skoki idą do przodu.

Finowie mają kilka fajnych skoczni, z czego część na dalekiej północy, gdzie jest bardzo zimno i trzeba dogrzewać się Finlandią. Z tego powodu jest to jedna z najbardziej rozpitych grup sportowców.

Niektórzy skoczkowie, którzy nie zmieścili się w kadrze, postanowili wykorzystać talent do picia w innej branży - założyli zespół rockowy o nazwie Jumping Twins.

Zawodnicy[]

 • Jarkko Määttä – skacze czasami, słynie z niewymawialnego nazwiska. W sezonie 2017/2018 postanowił zlitować się nad komentatorami i poprosił speców od grafik telewizyjnych, żeby je nieco uprościli („Maatta” zamiast dotychczasowego „Maeaettae”) – szacunek za poświęcenie, czekamy na efekty w postaci lepszych skoków.
 • Eetu Nousiainen – młody gniewny, którego największym sukcesem jest zajęcie ósmego miejsca w drużynówce[1] na Mistrzostwach Świata w lotach oraz zdobycie większej kwoty startowej przez dobre występy w Pucharze Kontynentalnym, która i tak się Finom do niczego specjalnie nie przydała. Jednak pod koniec sezonu 2021/22 zaskoczył wszystkich, plasując się w pierwszej dziesiątce w zawodach na mamucie w Oberstdorfie (po pierwszej serii był nawet drugi!).
 • Antti Aalto – też dość młody. Jemu, w przeciwieństwie do tych dwóch wyżej, przynajmniej dość regularnie udaje się punktować indywidualnie, a w sezonie 2018/19 nawet parę razy przedrzeć się do czołówki. Potem jednak spuścił z tonu, jak całe fińskie skoki. Nie mniej dzięki temu, że potrafi dość często wchodzić do trzydziestki, co na obecny stan kadry jest już jakimś osiągnięciem, i tak można go uznawać za swego rodzaju lidera kadry.
 • Niko Kytösaho – przez trzy kolejne sezony stabilnie zdobywał po kilkadziesiąt punktów, co jak na Fina i tak jest już dobrym wynikiem. Nie mniej w sezonie 2023/24 po tym, jak poza ojczyzną zdobył ledwie punkt, wydawało się, że najpewniej będzie kolejnym Finem, który coś tam poczarował, ale w końcu znikł. Wtedy jednak nagle na Mistrzostwach Świata w lotach obudził w sobie gen lotnika i zajął w nich siódme miejsce, a tydzień później i w Pucharze Świata był w pierwszej dziesiątce zawodów.
 • Mico Ahonen – syn Janne Ahonena; sądząc po dotychczasowych „osiągnięciach” można przypuszczać, że adoptowany.
 • Kalle Heineken Heikkinen – kolejny ze skoczków, dzięki któremu Finowie mogli wystawić czwórkę na Mistrzostwach Świata w lotach, ale jak się okazało, z niego jest taki lotnik jak z Petera Žonty czy Roberta Matei.
 • Vilho Palosaari – zadebiutował w sezonie 2022/23, gdzie 2 razy wszedł do konkursu, co jak na aktualne fińskie warunki wydaje się niezłym prognostykiem. Niedługo potem nawet zdążył zapunktować, więc – kto wie, kto wie…
 • Kasperi Valto – kolejna nowa nadzieja fińskich skoków. Co ciekawe wydaje się mieć spore braki w technice, a i tak potrafił już polecieć na punkty.

Byli zawodnicy[]

 • Matti Nykänen – na zmianę pił i wygrywał, czasami w krótkich odstępach czasu. Świetny zawodnik w obu dziedzinach. Zawstydził Rosjan wygrywając tuż po sylwestrze Turniej Czterech Skoczni. Marnie skończył.
 • Janne Ahonen – wygrał wszystko z wyjątkiem igrzysk olimpijskich, co bardzo mu uwłaczało i przed olimpiadą w Vancouver wznowił karierę po roku przerwy. Tam znowu nic nie ugrał, wkurzył się i rzucił skakanie. Tym razem wytrwał dwa lata - patrząc na kiepskie wyniki Finów postanowił wrócić. Jednak także jemu marnie to wychodziło i w 2018 definitywnie odstawił narty w kąt[2]. Od początku kariery się nie uśmiechnął.
 • Jani Soininen – odwrotnie jak Ahonen, trafił z życiową formą akurat na olimpiadę w Nagano, gdzie zdobył złoto i srebro. Poza tym indywidualnie nic szczególnego nie wywalczył, choć wygrywał pojedyncze konkursy PŚ. Tak czy inaczej, szacun, również za bycie jednym z niewielu fińskich skoczków, którym udało się nie stoczyć na dno.
 • Risto Jussilainen – był w niezłej formie w epoce dominacji Małysza (2001 rok). Był wtedy trzeci w generalce, wyprzedzając pod koniec sezonu Ahonena (pamiętacie to?). W trzecim konkursie następnego sezonu, w Titisee-Neustadt wywalił się – doznał traumy i od tamtej pory skakał tak, żeby sobie nie zrobić krzywdy.
 • Matti Hautamäki – skakał dość długo, by rozmienić swoją sławę na drobne, lubił mamuty (ale nie te chodzące tylko takie skocznie), na mistrzostwach świata w Predazzo zawzięcie walczył z Małyszem. Po zakończeniu kariery został maszynistą.
 • Jussi Hautamäki – skaczący od czasu do czasu zawodnik, który był znany głównie z bycia bratem Mattiego oraz próby oszukania systemu podczas konkursu w Trondheim w 2001 (odbicie się po spadnięciu na bulę). Swojego czasu regularnie walczył ze skocznią, z czasem pojawiał się coraz rzadziej, aż w końcu zniknął. Teraz jest rockmanem.
 • Ville Kantee – drugi z rockmanów w reprezentacji. Kilka razy wskoczył na podium, dwukrotnie nawet wygrał (m.in. w 2001 r. w Willingen; to ten konkurs, gdzie Adaś skoczył 151,5 m). Niedługo potem słuch po nim zaginął.
 • Toni Nieminen – jako junior wygrał niemal wszystko, co możliwe: złoto olimpijskie, TCS, Kryształową Kulę. Tego było za wiele i postanowił wszystko przepić. Zdołał wrócić do skakania, ale do końca kariery był już zwykłym przeciętniakiem.
 • Tami Kiuru – całkiem niezły zawodnik, jednak przez całą karierę pozostawał w cieniu Ahonena i Hautamäkiego[3] i dlatego przeszedł do historii jako średniak. Słynął ze skakania w masce.
 • Arttu Lappi – miał swoje pięć minut w sezonie 2006/07, kiedy to wygrał pierwszy (jednoseryjny) konkurs – coś jak nasz Krzysiu Biegun... Nie no, może niezupełnie: w przeciwieństwie do niego zdołał utrzymać niezłą formę przez większą część sezonu.
 • Veli-Matti Lindström – podobnie jak Kiuru był w cieniu znanych kolegów, pomimo przyzwoitych wyników. Do większych sukcesów można zaliczyć mistrzostwo świata juniorów i zwycięstwa w drużynówkach[4].
 • Janne Happonen – nazywa się podobnie jak Ahonen (niektórzy nie widzą różnicy), dość dobry. Tyle, że często kontuzjowany. Pewnie dlatego dał sobie już spokój. Na pocieszenie został mu krajowy rekord w długości lotu, który raczej nieprędko zostanie poprawiony.
 • Harri Olli – kontynuator alkoholowych tradycji rodaków. Niegdyś czołowy reprezentant kraju, po dobrym sezonie 2008/09 poszedł w ślady Nieminena i na jakiś czas zniknął. Powrócił na skocznie w 2014, próbując odzyskać formę sprzed lat. Niestety słowo klucz to „próbując”... Po dwóch nieudanych sezonach ponownie zniknął. Czy jeszcze wróci - nie wiadomo[5]. Zasłynął z pokazania środkowego palca do kamery.
 • Ville Larinto – podobnie jak niegdyś Ahonen i Olli, próbował wrócić do gry. Jednakże i jemu nie wychodziło to najlepiej i w 2018 rzucił skakanie.
 • Olli Młotek Muotka – taki średni, skakał regularnie, ale to nie znaczy, że równo. Czasami wchodził do drugiej serii, czasem nie. Jednak wtedy nikogo lepszego nie było[6]
 • Anssi Koivuranta – zdobywca Pucharu Świata… w kombinacji norweskiej. Z powodów zdrowotnych musiał skończyć z bieganiem i przerzucił się na skoki. Wygrał nawet jeden konkurs (Innsbruck 2014)[7] – jak się okazało, było to ostatnie zwycięstwo nie tylko jego, ale i jakiegokolwiek Fina w PŚ.
 • Lauri Asikainen – były kombinator norweski (wiem, że to już wiesz, bo komentatorzy to powtarzali w każdych zawodach). Z czasem widziany był tylko na Mistrzostwach Świata, aż w końcu zniknął całkowicie ze skoczni. Był jednym z tych zawodników, którego nazwisko sprawiało polskim komentatorom spory problem w wymowie.
 • Andreas Alamommo – inna (bez)nadzieja fińskich skoków. W PŚ tylko raz zapunktował (przed własną publicznością) i tyle go widziano.

Przypisy

 1. Na osiem drużyn
 2. Nie do końca, bo w 2022, mając 44 lata wystartował na mistrzostwach Finlandii, i nawet zdobył brąz. Co jednak bardziej świadczy o poziomie fińskich skoków niż jego wybitnej formie.
 3. Raz wygrywając nawet konkurs, który zakończył się na jednej serii.
 4. Tylko kto o tym pamięta po latach?
 5. Mało prawdopodobne - Ahonen to z niego nie jest, a latka mimo wszystko lecą...
 6. W sumie wiele się nie zmieniło...
 7. Loteryjny i jednoseryjny, ale oj tam oj tam, niech już ma to swoje jedyne zwycięstwo.


Skoczek
Skoki narciarskie

Reprezentacje: AustraliaAustriaBułgariaChinyCzechyEstoniaFinlandiaFrancjaJaponiaKazachstanKoreaNiemcyNorwegiaPolskaRosjaRumuniaSłoweniaSzwajcariaTurcjaUkrainaUSAWłochy
Zawody: Letnie Grand PrixFIS CupMistrzostwa ŚwiataMistrzostwa Świata w lotach narciarskichPuchar KontynentalnyPuchar ŚwiataRaw AirTurniej Czterech Skoczni
Skocznie: AistAlpensia Jumping ParkBergiselCopper PeakGorney GigantGranåsenGross-Titlis-SchanzeHeini-Klopfer-SkiflugschanzeHochfirstschanzeHolmenkollbakkenJeštědKulmLetalnicaLysgårdsbakkenMacKenzie Intervale Ski Jumping ComplexMidtstubakkenMiyanomoriMühlenkopfschanzeNeue Große OlympiaschanzeŌkurayamaPaul-Ausserleitner-SchanzePine Mountain JumpPuijoRukatunturiRusskije GorkiSalpausselkäSchattenbergschanzeSkocznia Olimpijska w HakubieSnow Ruyi National Ski Jumping CentreStadio del TrampolinoTrambulină Valea CărbunăriiTrampolino Dal BenUtah Olympic ParkVikersundbakkenVogtlandarenaWielka KrokiewWisła-MalinkaČerťák
Inne: BulaBuloklepCompetition cancelledDeluxe Ski Jump 4Kryształowa KulaStyl V

Advertisement