Bezsensopedia
Advertisement


Medal Ten artykuł otrzymał medal, więc na pewno jest bardzo fajny.
Kuopio Ski Jumps at Puijo

Skocznie w całej swojej okazałości

PuijoHill-Kuopio

Widok z mamuta w Kuopio, który nie powstał i właściwie nigdy powstać nie miał

Puijo – kompleks skoczni narciarskich w Kuopio w Finlandii. Zadbanych, trzeba przyznać, skoro FIS rokrocznie organizowało tam zawody Pucharu Świata. Niestety, nie można tego samego powiedzieć o drużynie...

Charakterystyka obiektu[]

Charakterystyczną cechą największej skoczni w kompleksie jest niewielka różnica między punktem K i punktem HS - 7 metrów między 120. i 127. metrem. To mniej, niż większość normalnych skoczni. I tak dla porównania:

  • Średnia Krokiew w Zakopanem - K-85, HS-94 - 9 metrów;
  • Stadio del Trampolino w Pragelato - K-95, HS-106 - 11 metrów;
  • Puijo w Kuopio - K-92, HS-100 - 8 metrów. Tego ostatniego nawet architekt obiektów nie był w stanie wytłumaczyć.

Można pójść dalej i popatrzeć na jeszcze mniejsze skocznie. Chociażby nasza rodzima, polska, w Wiśle. K-35, HS-42 - 7 metrów. Tyle samo, co w Kuopio. Wniosek? Powinniśmy mieć tam Puchar Świata!

Konsekwencje[]

Takie parametry skoczni wywołują kilka nieprzyjemnych konsekwencji:

  • walka o drugie miejsce w Finlandii. Tytuł największej fińskiej skoczni należy się Rukatunturi z Kuusamo i co do tego nie ma żadnych wątpliwości (K-120, HS-142). Problem pojawia się, jeśli chodzi o drugie miejsce. Salpausselkä z Lahti ma bowiem parametry... nieco bardziej rozstrzelone. K-116, HS-130. Którą traktować jako większą?
  • walka samych zawodników podczas konkursu. Ponieważ zeskok momentalnie się wypłaszcza, wszyscy zawodnicy skaczą w jeden punkt i wygrywa ten, który będzie miał korzystniejsze przeliczniki, co dla kibiców jest nudne jak flaki z olejem.

Rekordziści[]

Rekordzistą dużej Puijo jest miłośnik pand z Norwegii, który skoczył tu 136 metrów. Odebrał on rekord Masahiko Haradzie, który dzierżył go dobre 18 lat. Jeśli go pamiętasz, to bardzo dobrze, a jeśli nie, to najprawdopodobniej jesteś kolejnym radosnym dzieckiem małyszomanii. Albo stochomanii. Niemniej, 4 marca 1998 facet skoczył tu 135,5 metra. Jeszcze skok wcześniej rekord wynosił 127,5. Jeszcze dzień wcześniej - 120 metrów. Jeszcze raz popatrz na parametry skoczni i zastanów się - dlaczego tak długo trwało pobicie tego rekordu?

Rekordzista średniej Puijo skoczył na niej 106 metrów. Jest nim Simon Ammann. Z kolei antyrekordzistą jest Takanobu Okabe, który w 2000 roku skoczył tu 20 m i przegrał nawet z Mateją.


Skoczek
Skoki narciarskie

Reprezentacje: AustraliaAustriaBułgariaChinyCzechyEstoniaFinlandiaFrancjaJaponiaKazachstanKoreaNiemcyNorwegiaPolskaRosjaRumuniaSłoweniaSzwajcariaTurcjaUkrainaUSAWłochy
Zawody: Letnie Grand PrixFIS CupMistrzostwa ŚwiataMistrzostwa Świata w lotach narciarskichPuchar KontynentalnyPuchar ŚwiataRaw AirTurniej Czterech Skoczni
Skocznie: AistAlpensia Jumping ParkBergiselCopper PeakGorney GigantGranåsenGross-Titlis-SchanzeHeini-Klopfer-SkiflugschanzeHochfirstschanzeHolmenkollbakkenJeštědKulmLetalnicaLysgårdsbakkenMacKenzie Intervale Ski Jumping ComplexMidtstubakkenMiyanomoriMühlenkopfschanzeNeue Große OlympiaschanzeŌkurayamaPaul-Ausserleitner-SchanzePine Mountain JumpPuijoRukatunturiRusskije GorkiSalpausselkäSchattenbergschanzeSkocznia Olimpijska w HakubieSnow Ruyi National Ski Jumping CentreStadio del TrampolinoTrambulină Valea CărbunăriiTrampolino Dal BenUtah Olympic ParkVikersundbakkenVogtlandarenaWielka KrokiewWisła-MalinkaČerťák
Inne: BulaBuloklepCompetition cancelledDeluxe Ski Jump 4Kryształowa KulaStyl V

Advertisement