FANDOM


Nuvola 64 apps filetypes

Chcesz szybko nauczyć się jakiegoś języka obcego? Jeśli tak, to mamy dla ciebie dobrą wiadomość! Nie musisz już uczyć się języka w szkole, chodzić na drogie kursy ani wyjeżdżać za granicę. Przy pomocy naszego kursu nauczysz się podstaw najpopularniejszych języków świata w parę minut!

Angielskiedytuj

Z angielskiego zakładam, że coś tam już umiesz. Jeśli tak, to po prostu dbaj o właściwy akcent i wplataj proste angielskie zwroty (jak np. oh yeah). Nieznane słowa zastępuj polskimi. Zapisuj je w bezokoliczniku, w przypadku rzeczowników dopisz przed nimi the lub a (pamiętaj tylko, że w liczbie mnogiej musisz dodać na koniec literę s).

Pokażę to na przykładzie. Jeśli w sklepie chcesz powiedzieć zdanie Poproszę dwie bułki, majonez i marchewkę. to powiedz np. Oh yeah, please dwie bułkas, the majonez and a marchewka.. Wymawiamy to: Ou jea plis dwie boukas, de majounez end e marchewka.

Niemieckiedytuj

W języku niemieckim bardzo ważne jest dodawanie rodzajników przed każdym rzeczownikiem. Rodzajnik to coś takiego jak angielskie the lub a(n). Tyle, że niestety trzeba je odmieniać. Tak więc w rodzaju męskim stawiamy der lub ein, w żeńskim die lub eine, a w nijakim das/ein. W przypadkach niebędących mianownikiem dochodzi jeszcze dem i inne pierdoły. Teoretycznie jest to bardzo trudne, ale nie martw się. W praktyce możesz stosować je losowo (pamiętając tylko o różnorodności). Uczniowie tak robią i zdają.

Czasowniki odmieniaj jak chcesz, ale zawsze kończ je na -e, -t lub -en. Rzeczowniki także wyglądają najładniej z tymi końcówkami.

Słowa, które musisz umieć to ja (oznaczające tak), ich (ja), bitte (proszę), ein (jeden), zwei (dwa) i drei (trzy). Pozostałe mów po polsku (pamiętając o końcówkach) albo - jeszcze lepiej - w gwarze śląskiej.

Wymowa jest bardzo podobna do języka polskiego. Pamiętaj tylko, że zamiast s czytamy sz, zamiast ei czytamy aj, a zamiast z czytamy c.

Teraz wyobraźmy sobie, że chcesz powiedzieć zdanie Poproszę dwie bułki, majonez i marchewkę. Zapisujemy to Bitte zwei bułken, die Majone i das Marchewka, a czytamy Bite cwaj bułken, die majone i das marchewka.

Francuskiedytuj

Ten język brzmi tak sobie, ale prościutko się go nauczysz. W języku francuskim musisz pamiętać tylko o dwóch rzeczach:

  • przed każdym rzeczownikiem stawiaj słówko la,
  • zamiast litery r wymawiaj taką dziwną głoskę hr.

W zasadzie to wszystko.

Przykład: zdanie Poproszę dwie bułki, majonez i marchewkę. będzie brzmiało: Pophroszę dwie bułki, la majonez i la mahrchewkę.

Hiszpańskiedytuj

W języku hiszpańskim musisz pamiętać o prawidłowej wymowie. Trzeba przede wszystkim ładnie akcentować literę r i czytać h zamiast j.

Przydatne słowa to si (oznacza tak) i por favor (oznacza proszę, stawiamy zawsze na końcu zdania).

Nasze słynne zdanie Poproszę dwie bułki, majonez i marchewkę. po hiszpańsku będzie brzmiało: Dwie bułki, mahonez i marrrchewkę, por favor.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.