FANDOMMedal Ten artykuł otrzymał medal, więc na pewno jest bardzo fajny.
Pegasus

Sprzęt w całej okazałości

Pegasus (znany także pod nazwą Gra telewizyjna) – najbardziej wypasiona konsola do gier, produkowana w latach 90. przez korporację japońsko-chińsko-rosyjską[1]. Pod względem popularności pobiła PlayStation i X-boksa razem wzięte. Wspomnienie z dzieciństwa ludzi urodzonych w latach 1990-1995 (i nie tylko) i w ogóle jedna z najfajniejszych rzeczy w historii ludzkości.

Konsola ma wprawdzie pewne drobne wady, które są jednak niczym z porównaniu z emocjami towarzyszącymi grze.

Sprzęt edytuj

Dżojstik

Dżojstik

Centralną jednostką całego sprzętu jest konsola, czasami występująca także w wersji z praktycznie nieużywaną klawiaturą. Konsole miały różne kształty, często były ozdobione napisami typu Poly Station. Konsolę należy połączyć z telewizorem, a także podłączyć do prądu przy pomocy wiecznie przegrzewającego się zasilacza[2]. Potem podłączamy dżojstiki (których żywotność wynosi raptem parę miesięcy) lub ewentualnie pistolet świetlny (którego działanie stanowi zagadkę z dzieciństwa). Do konsoli także wkłada się nośnik danych, co nie zawsze jest takie proste.

Nośnik danych edytuj

Kartridż

9999999 gier, z czego 9999990 powtórek

Nośnikiem danych są kartridże, znane także jako kasetki. Kartridże mają najczęściej kolor żółty (rzadziej czerwony lub zielony) i naklejkę z napisami po chińsku mającą się nijak do zawartości[3]. Na jednym kartridżu mogło być aż 9999999 gier. W rzeczywistości było to 10 gier powtarzających się w menu po kilkaset tysięcy razy, ale to była sprawa drugorzędna.

Parametry edytuj

 • Grafika - konsola wyświetlała obraz o rozdzielczości rzędu 500 megapikseli. Nie oznacza to jednak, że na ekranie było pięćset milionów pikseli, ale pięćset WIELKICH pikseli. No ale cóż... DSJ 2 miał niewiele więcej, a i tak jest kultowy.
 • Dźwięk - oprawa muzyczna to po prostu szczyt wirtuozerii. Z paru dźwięków komponowano melodie, które do dziś wywołują masę uczuć.
 • Procesor - moc obliczeniowa porównywana z kalkulatorem, ale mimo to jak śmigało!

Popularne gry edytuj

 • Chip ‘n Dale Rescue Rangers - wyższa szkoła jazdy. Chodzisz, rzucasz skrzynkami i jabłkami, musisz czasem nawet walczyć z bossami!
 • Contra - najlepsza strzelanka. Po prostu.
 • Duck Hunt (inaczej Kaczki) - strzelasz do kaczek, a jak nie trafisz, to śmieje się z ciebie wkurzający pies.
 • Olympic - ciekawa wizja olimpiady z 2004 roku.
 • Soccer - pierwowzór Fify. Grasz po prostu w piłkę nożną. W przerwie pojawiają się nawet cheerleaderki! Do wyboru masz kilka drużyn, w tym sensacyjną reprezentację Wielkiej Brytanii.
 • Super Mario Bros (inaczej Mario) - gierka kultowa sama w sobie. Idziesz w prawo, jesz grzybki/kwiatki/monety i depczesz po różnych mutantach.
 • Tank 1990 (inaczej Czołgi lub Tanki) - kolejny hicior. Walczysz żółtym czołgiem sam przeciwko dwudziestce, zbierając różne bonusy. Możesz także sam skonstruować rundę!
 • Track & Field - gra sportowa, w której wcielasz się w wąsatego sportowca i walczysz w kolejnych dyscyplinach. W tle widać jakąś imitację trybun.
 • Wild Gunman - kolejna strzelanka. Tym razem jesteś na dzikim zachodzie i strzelasz do kowbojów i Meksykańców. Tylko dla twardzieli.

Przypisy

 1. Japończycy wymyślili konsolę Nintendo, Chińczycy ją podrobili, a Rosjanie rozprowadzali po Europie.
 2. Zasilacz ten zazwyczaj był także poklejony taśmą izolacyjną, żeby kabel się nie urywał.
 3. Ale pan na bazarze zawsze wiedział, co na niej jest!
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.