Bezsensopedia
Advertisement
Bałagan

Wypadałoby ogarnąć ten syf

Pijak

Ten pan także mógłby się ogarnąć

Ogarnianie – czynność polegająca na zmniejszaniu stopnia nieuporządkowania (entropii) czegoś do stanu względnie zadowalającego, lecz niekoniecznie idealnego. Pojęcie ogarniania obejmuje zarówno pracę fizyczną jak i umysłową.

Aby wykonywaną czynność można było nazwać ogarnianiem musi ona obejmować prace na przedmiotach lub zjawiskach które istnieją już obecnie, lecz są w stanie niezadowalającym. Nie możemy mówić o ogarnianiu czegoś, co już jest w stanie względnie dobrym - wtedy mówimy jedynie o dopracowywaniu lub ulepszaniu. Z drugiej strony nie można także ogarniać czegoś, co zupełnie nie istnieje.

Zagadnienia[]

Ogarnianie jest często stosowane w takich dziedzinach jak na przykład:

  • sprzątanie (muszę trochę ogarnąć mieszkanie) - doprowadzamy stan mieszkania od nieuporządkowanego (lecz istniejącego) do względnie dobrego,
  • nauka (muszę jakoś ogarnąć tą biologię) - osoba mówiąc taką kwestię stwierdza, że jej wiedza w danej dziedzinie jest nikła (lecz niezerowa)[1] i musi przyswoić sobie informacje będące obecnie w stanie rozproszonym w materiałach źródłowych,
  • ogólny stan osobisty (weź się ogarnij człowieku) - tutaj ogarnianie polega na wzmożonej pracy nad własną osobowością w celu dążenia do jakiejkolwiek pozycji społecznej, lub ewentualnie na doprowadzeniu swojego wyglądu zewnętrznego do ogólnie przyjętych norm.

Przypisy

  1. Jeśli wiedza jest zerowa osoba nie zdaje sobie sprawy z konieczności procesu ogarniania.
Advertisement