Bezsensopedia
Advertisement
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy państwa. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.
Niemcy
Stolica Berlin
Władca Angela Menkel
Symbol Autostrady
Hymn Niemcy podbiją Polaków!
Język urzędowy Język niemiecki
Ustrój Demokracja
Skład narodowościowy Niemcy, Polacy, Turcy oraz Serbowie
Jednostka
monetarna
euro
 

Niemcy (niem. Deutschland) – federacyjne państwo w Europie leżące za Odrą. Graniczy z Danią, Polską, Czechami, swoją mniejszą wersją, Helwetami, ludem nie mówiącym litery "r", luksusem, Flamandowalonią i krajem, gdzie wszystko wolno.

Ludność[]

Flaga Niemiec

Flaga

Mieszkańców Niemiec określa się Niemcami. Niemców jest dużo. Najpopularniejsze imiona to Hans i Mesut.

Język[]

Językiem urzędowym jest niemiecki. W powszechnym użyciu jest także polski, turecki, arabski i zulu.

Historia[]

 Osobny artykuł: Historia Niemiec.

Pierwsze wzmianki o Niemcach pojawiły się w Rzymskich kronikach. Pisano tam o barbarzyńskich ludach Germanii, którzy latali z wielkimi toporami i niszczyli imperium. O dziejach Niemiec we wczesnym średniowieczu wiadomo niewiele. Zrobiło się o nich głośno dopiero od momentu powstania państwa polskiego. Od tego czasu Niemcy mają jedno ulubione zajęcie - atakowanie naszego kraju. Proceder ten przerywały jedynie okresy, w których Polska była podbita. Wtedy atakowali Francję, ale to już nie to samo (tamci albo się zaraz poddadzą, albo pozamykają gdzieś w bunkrach).

Sport[]

Piłka nożna[]

Trasa przez Berlin

Z Krakowa nad morze przez Berlin - zaoszczędź na czasie

Reprezentacja Niemiec w piłce nożnej jest idealnym przykładem na to, że współpraca jest możliwa. Grają w niej przedstawiciele wielu narodów (często ze sobą zwaśnionych), religii i postaw. Mimo to potrafią ze sobą współdziałać i to z niezłym skutkiem. Na Mundialu w RPA zlali między innymi Argentynę i Anglię.

Skoki narciarskie[]

Niemieccy skoczkowie są względnie dobrzy. Kultową postacią jest Martin Schmitt, który w pamiętnych czasach walczył z Adamem Małyszem. Dawniej gwiazdą był Sven Hannawald, ale niestety po kilku zwycięstwach dostał syndromu wypalenia po tym, jak raz przegrał z Robertem Mateją.

Zobacz też[]

Advertisement