Bezsensopedia
Advertisement


Nuvola apps kaboodle ACHTUNG! Ten artykuł zawiera coś na kształt spoilerów, czyli szczegółów fabuły mogących odebrać przyjemność z pierwszego oglądania filmu. Jeśli nie chcesz ich znać, lepiej wybierz sobie coś innego. Poza tym, jeśli nie znasz filmu, to możesz nie kapować, o co w tym haśle chodzi.


Luke, I'm your father (właściwie: No, I am your father) - kultowy cytat z Gwiezdnych wojen, tak dokładnie z piątej części. Jest to cytat wypowiedziany przez Lorda Vadera do Luke'a.

Cała scena[]

Ten cytat był tak naprawdę fragmentem większego dialogu, który brzmiał dokładnie tak:

Vader: Obi-Wan never told you what happened to your father.
Luke: He told me enough! He told me you killed him!
Vader: No, I am your father.
Luke: No! No!!!

Nie będziemy tego tłumaczyć na język polski, bo tyle to po angielsku powinieneś zrozumieć. Możemy za to przetłumaczyć to na czeski:

Vader: Obi-Wan ti nikdy neřekl, co se stalo s tvým otcem?.
Luke: Řekl mi toho dost. Řekl mi, že jsi ho zabil.
Vader: Ne, já jsem tvůj otec!
Luke: Ne! To snad ne!

...i cała dramaturgia sceny bierze w łeb.

W tym miejscu musimy jeszcze przypomnieć, że cała scena wydarzyła się chwilę po tym, jak Vader uciął Luke'owi rękę swoim lajtsaberem. To częściowo tłumaczy, dlaczego Luke tak się wkurzył, że wolał skoczyć w przepaść niż toczyć tą gadkę dalej.

Przekręcona wersja[]

Nie wiadomo, dlaczego ten cytat jest najbardziej znany w postaci Luke, I'm your father, skoro tak naprawdę było No, I am your father. Nawet fani Gwiezdnych wojen tak robią, więc nie polemizujemy.

W czeskiej wersji jest jeszcze lepiej, bo zamiast Ne, já jsem tvůj otec! można powiedzieć Luku, já jsem tvůj tatinek! Wtedy dramaturgia już całkiem idzie w p**du.

Linki zewnętrzne[]

Advertisement