Bezsensopedia
Advertisement

Weź zaświeć choinkę.

Świąteczne rozmowy

Lampki choinkowe – dużo fajnych, kolorowych żarówek połączonych jednym drutem. Służą do wieszania na choince, ewentualnie w innych miejscach. Czasami lampki są takie jeszcze fajniejsze, bo mrugające. To nic, że każdy komplet mruga dokładnie w ten sam sposób - w końcu zwycięskiego składu się nie zmienia.

Komplety lampek dzielimy na krótkie i długie. Aha, jeszcze na duże i małe.

Dawniej zamiast elektrycznych lampek używano małych świeczek. Były one na pewno bardzo nastrojowe, ale czasami powodowały destrukcję termiczną choinki (lub nawet całego domu).

Strona techniczna[]

Lampki choinkowe przestają działać w najmniej spodziewanym momencie. Najczęściej wygląda to tak, że przy rozbieraniu choinki jeszcze działały, a w kolejnym roku próbujemy je włączyć i... no właśnie. Wtedy należy podjąć desperackie próby naprawy kompletu (sprawdzanie, czy żadna żarówka nie wyleciała, rozkręcenie tego, co się da rozkręcić itd.)

Tak więc lampki choinkowe są idealnym sprzętem do praktycznej nauki podstaw elektrotechniki. Można się dzięki nim dowiedzieć, że przerwanie obwodu powoduje, że nic nie świeci. Można oczywiście próbować je naprawiać. Jeśli to są te mrugające, to możemy dodatkowo rozkręcić tą płytkę, pooglądać oporniki i udawać, że wiemy jak to działa (i dlaczego nie działa). No i można sobie jeszcze rozkminiać, czy one połączone są szeregowo, czy też równolegle...

Zobacz też[]

Advertisement