Bezsensopedia
Advertisement
Justynian

Patrząc na taką mapę, Justynian pod koniec życia powiedział: wszystko moje!

Justynian I Wielki (ur. 11 maja 483 w szczerym polu, zm. 13 listopada 565 w Konstantynopolu) – bizantyński cesarz. Według niektórych, mąż Justyny "Wielkiej" Kowalczyk. Udało mu się podbić część ziem dawnego Rzymu. Wszyscy twierdzą, że chciał odbudować potęgę cesarstwa wschodniorzymskiego, ale tak naprawdę to mu się nudziło. W końcu, przecież i tak był jedynym cesarzem w Europie, więc po co mu problemy z podbojami?

Biografia[]

Urodził się jakieś tysiąc pięćset lat temu. Nie, twoja babcia tego nie pamięta. W 527 jego wuj ogłosił go współcesarzem. Tak się ten wuj ucieszył ze zmniejszenia swoich obowiązków, że aż kilka miesięcy później zmarł. Justynian został nowym cesarzem, a prosty lud musiał do imienia starego władcy dodać tylko końcówkę -ian. Nowemu władcy się jednak nudziło, i rzucał lotkami w mapę, ustalając w ten sposób, co ma podbić. Padło na Włochy i północną Afrykę. Afrykę podbił szybko, gdyż rządziły nią wandale. Ich pozostałości niszczą w odwecie wikie. Za to Włochy podbijał długie lata. Co ciekawe, w tym czasie zdążył zająć południową Hiszpanię. Obronił też kraj przed najazdem Słowian. Jeśli z tego ostatniego się cieszysz, to powinieneś wyjechać z Polski. Przy okazji spisał też Kodeks Justyniana, czyli zbiór praw. Trudniejsza stała się obrona na nieznajomość prawa. W końcu teraz trzeba było przeczytać tylko jedną książkę. Dożył wieku aż 82 lat. Ale to nie pomogło, jego następcy i tak wszystko stracili. Jedyną serią dobrych władców byli w sumie tylko Ottonowie.

Ciekawostka[]

  • Nieszczęśliwym zrządzeniem losu podczas jego panowania wybuchła epidemia dżumy, która pochłonęła 300 tysięcy ofiar. O dziwo, głównie wrogów cesarza.
Advertisement