Bezsensopedia
Advertisement
Suurkirkko Helsinki maaliskuu 2002 IMG 0629

Panorama Helsinek. Gdyby nie wystająca katedra, miasto byłoby tak śmiesznie spłaszczone

Tower of the Helsinki Olympic Stadium

Wieża Stadionu Olimpijskiego, mającego 60 lat z hakiem, ale i tak najnowocześniejszego w mieście

Helsinki Metro bridge

No cóż... ziemia na Półwyspie Fennoskandzkim jest tak skuta lodem, że Finowie nawet metro muszą sobie budować na powierzchni

Helsinki (szw. Helsingfors) – stolica i największe miasto Finlandii oraz jeden z większych portów nad Morzem Bałtyckim.

Położenie[]

Helsinki leżą nad Zatoką Fińską. Jak na prawdziwą stolicę przystało, znajdują się mniej więcej w centralnej części kraju. Pod jednym tylko warunkiem: że patrzymy na położenie wschód-zachód, nie północ-południe. Miasto ma w swoich granicach standardowe wybrzeże, półwysep i około 300 wysp. Ile jest ich dokładnie, nie wie nikt. Podobno niektóre nawet migrują między Helsinkami a otwartym morzem zależnie od aktualnego humoru.

Zabytki[]

Pomimo tego, że z racji swojego położenia Helsinki były niszczone kilkukrotnie przez Rosjan i Szwedów, parę zabytków się zachowało. Żebyś nie spędzał na Bezsensopedii czasu do końca bezproduktywnie, przygotowaliśmy zagadkę. Dopasuj polskie nazwy helsińskich zabytków do ich fińskich odpowiedników.

 1. Uniwersytet Helsiński
 2. Plac Senacki
 3. Twierdza Fińska
 4. Dworzec Centralny
 5. Obserwatorium astronomiczne
 6. Biblioteka Narodowa

A. Päärautatieasema
B. Helsingin Yliopisto
C. Kansalliskirjasto
D. Suomenlinna
E. Senaatintori
F. Tähtitorni

Rozwiązanie znajduje się na końcu artykułu, zatem trochę cierpliwości.

Kultura[]

Ponieważ w Helsinkach nie jest jeszcze tak zimno, jak w leżących prawie na kole podbiegunowym Kuusamo czy Rovaniemi, wiosną i latem coś się na ulicach miasta dzieje. A to kiedyś się tam Eurowizja odbyła, a to Igrzyska Olimpijskie... Szczególnie upodobali sobie Helsinki organizatorzy MŚ w hokeju na lodzie oraz w lekkoatletyce. Jedni i drudzy wracają tam co 6-7 lat, nie przejmując się faktem, że na świecie jest pewnie kilkaset tysięcy innych miast, z których część chętnie by takie imprezy przyjęła. Helsinki były raz nawet Europejską Stolicą Kultury - w 2000, kiedy takowych było 9. W tym nasz Kraków. Ale były!

Odpowiedzi[]

 1. B
 2. E
 3. D
 4. A
 5. F
 6. C

Jak Ci poszło?

Advertisement