Bezsensopedia
Advertisement


Gwiazda Ten artykuł zajął II miejsce w plebiscycie na najlepszy artykuł 2013. Gratulujemy!


Gwiazda Ten artykuł zajął V miejsce w plebiscycie na najlepszy artykuł 2015. Gratulujemy!


Gwiazda Ten artykuł zajął VI miejsce w plebiscycie na najlepszy artykuł 2016. Gratulujemy!


Gwiazda Ten artykuł zajął II miejsce w plebiscycie na najlepszy artykuł 2017. Gratulujemy!


Gwiazda Ten artykuł zajął IV miejsce w plebiscycie na najlepszy artykuł 2018. Gratulujemy!


Gwiazda Ten artykuł zajął IV miejsce w plebiscycie na najlepszy artykuł 2019. Gratulujemy!


Gwiazda Ten artykuł zajął I miejsce w plebiscycie na najlepszy artykuł 2020. Gratulujemy!


Medal Ten artykuł otrzymał medal, więc na pewno jest bardzo fajny.
Alfa-Romeo-159-(1951)

Mistrz świata z 1951 roku. Od 0 do setki w 25 sekund!

Kubica spa

Najlepszy kierowca w historii tego sportu - Robert Kubica

Michael Schumacher 2001 Canada

Też byś tak chciał

Mark_Webber_Crash_Valencia_2010

Mark Webber Crash Valencia 2010

Niektórym kierowcom czasem mylą się dyscypliny sportu

Ralf_Schumacher's_massive_F1_crash_@_Melbourne_2002

Ralf Schumacher's massive F1 crash @ Melbourne 2002

Tuliiimyyy...

HUGE_CRASH_Formula_1_-_Spa_Francorchamps_Belgium_2-9-2012_(Grandstand_Gold_8)

HUGE CRASH Formula 1 - Spa Francorchamps Belgium 2-9-2012 (Grandstand Gold 8)

Kogo obchodzą jakieś tam przepisy...

The_Tyrrell_P34_at_Goodwood_Hillclimb

The Tyrrell P34 at Goodwood Hillclimb

Wbrew pozorom, to JEST bolid Formuły 1

F1 radar

Efekt podnoszenia standardów bezpieczeństwa w Formule 1

Formuła 1 – seria wyścigów specjalnie skonstruowanych do tego celu samochodów, które są tak szybkie, że aż na siłę osłabiane przez rygorystyczne przepisy.

Zasady[]

Formuła 1 polega na tym, by jak najbardziej widowiskowo zderzyć się z kimś innym przy prędkości 300 km/h i jeszcze wyjść z tego bez szwanku. Co niektórzy próbują po dwóch godzinach włóczenia się w kółko dojechać do mety i zdobyć jakieśtam punkty i jakiśtam tytuł mistrza świata, ale ich po prostu przerasta solidne przywalenie w bandę z opon.

Zespoły[]

W Formule 1 kierowcy są wystawiani w liczbie dwóch przez zespoły. Każdy zespół buduje swój - czasem lepszy, czasem lepszy nieco inaczej[1] - bolid, od którego zależy niemal wszystko. Najlepszy kierowca w beznadziejnym bolidzie będzie o 3 sekundy na okrążeniu wolniejszy od cioci Krysi wsadzonej do Ferrari. Sprawia to, że umiejętności zawodników są niezwykle istotne, a walka o tytuł mistrza świata kierowców ma głęboki sens.

Podział zespołów[]

Na przestrzeni lat wszystkie zespoły wpisują się w jakiś schemat powielany wielokrotnie przez innych. Nie da się od tego uciec. Konstruktorzy dzielą się następujące podgatunki:

 • Koks od zawsze - istnieje od zawsze, wygrywa od zawsze, zawsze będzie wygrywać. Niezniszczalny. Marzenie każdego kierowcy. Można spokojnie typować go na podium w 2030 roku. Przykłady: Ferrari, McLaren, Williams.
 • Koks przez parę lat - istnieje przez parę lat, wygrywając w tym czasie wszystko, co się da, po czym nagle się rozpływa. Szczególnym przypadkiem jest tu zespół Brawn GP, który istniał przez 9 miesięcy, zdobywając w tym czasie tytuły mistrza świata kierowców oraz konstruktorów. Przykłady: Red Bull Racing, Brawn GP, Mercedes GP
 • Wieczne czwarte miejsce - i nic do dodania. Z reguły istnieje dość krótko, gdyż albo właściciel rzuca to wszystko w kąt po siódmym z rzędu sezonie zakończonym tuż za podium, albo zespół przekształca się w inny podgatunek. Przykład: BMW-Sauber.
 • Zespół fabryczny - stworzony z powodu nadmiaru kasy w budżecie koncernu samochodowego. Często upada po paru latach, gdy ów nadmiar kasy się kończy. Często łączy się z podgatunkiem wieczne czwarte miejsce. Przykłady: Mercedes GP, BMW-Sauber, Toyota F1.
 • Stare, dobre czasy - zespół istniejący jakoś w latach 70., 80. lub w porywach 90. Z reguły charakteryzuje się tym, że już go nie ma, w związku z czym co bardziej obeznani w historii sportu kibice uważają ich za symbole tego, co było lepsze, a już nie wróci. Również ten podgatunek często łączy się z wiecznym czwartym miejscem, choć czasem udawało się takiemu konstruktorowi osiągnąć tytuł albo dwa. Przykłady: Tyrrell, Benetton.
 • Wieczny średniak - istnieje od lat, zawsze w granicach 6.-8. miejsca, z czego wszyscy są wybitnie zadowoleni. Nie ma większych ambicji. To stąd biorą się kierowcy startujący później w zespołach-koksach. Przykłady: Sauber, Jordan.
 • Byłem kierowcą, znam się na tym - zespół założony przez byłego kierowcę Formuły 1, który ewidentnie nie ma co zrobić z tym, co zarobił za młodu. Z reguły próbuje rywalizować co najwyżej z wiecznymi średniakami, po czym kierowcy kończy się kasa i zespół upada. Łatwo go rozpoznać po nazwie dziwnie zbieżnej z nazwiskiem byłego mistrza świata. Przykłady: Stewart, Prost.
 • Wieczne dno - zespół, bez którego Formuła 1 nie byłaby Formułą 1. Biedna sierotka, która miejsc punktowanych w życiu na oczy nie widziała. Po kilku latach okupowania ostatnich miejsc taki zespół zostaje sprzedany jakiemuś obrzydliwie bogatemu biznesmenowi, który nie ma pojęcia o tym sporcie, więc nie zatrudnia fachowców, więc zespół jest beznadziejny, i karuzela kręci się dalej. Z reguły zatrudnia pay-driverów - kierowców, których sponsorzy płacą zespołowi za to, że łaskawie zgodzili się dać pracę zawodnikowi. Przykłady: HRT, Marussia, Forti.
 • Andrea Moda - szczególny przypadek wiecznego dna. Zespół był tak biedny, że stać go było tylko na jeden bolid, który w dodatku był tak beznadziejny, że tracił 10 sekund do pojazdów z niższych klas wyścigowych. Drugi kierowca, gdy kazano mu jeździć odpadkami po pierwszym, uciekł z zespołu, bojąc się o własne życie. Dla świętego spokoju po kilku "wyścigach" z udziałem Andrea Moda zamknięto jej właściciela w więzieniu, a zespołu nie dopuszczono do rywalizacji. Przykłady: Andrea Moda.
 • Rozdwojenie jaźni - dwa zespoły mające dwóch różnych właścicieli, ale startujące pod tą samą nazwą. Do tej pory wszystkie z jednego zanotowanego takiego przypadku skończyły się w sądzie. Przykłady: Lotus.
 • Beta-tester - czyli przypadek odwrotny do poprzedniego. Drugi zespół jednego właściciela, startujący tylko po to, żeby testować części i kierowców dla pierwszej ekipy. No i czasami trochę zablokować przeciwnika. Przykłady: Toro Rosso.

Transmisja[]

W Polsce wyścigi Formuły 1 transmitowane są przez Polsat i pochodne - czasem jest to ex Polsat Sport, czasem Polsat Sport Extra, czasem w ostateczności TV4.

Komentatorzy[]

Zawody komentowane są z reguły przez Andrzeja Borowczyka i Grzegorza Jędrzejewskiego. Kiedyś zamiast Grzegorza był Maurycy Kochański, ale magicznie wyparował po sezonie 2012. Jeszcze bardziej kiedyś zamiast Maurycego był Mikołaj Sokół, ale od kiedy Polsat oszczędza i zamiast na tor komentatorzy wysyłani są do studia w Warszawie, chłopak olał tę robotę. Dwójkę liderów wspiera Włodzimierz Zientarski (czasem pod postacią Khystiana Sobiehajskiego) oraz losowi zaproszeni goście.

 • Andrzej wyróżnia się charakterystycznym sposobem mówienia - akcentuje bowiem każdą sylabę w każdym słowie. Nie zna się na Formule 1, za to doskonale rozróżnia ludzi siedzących w paddocku. Szczególnie upodobał sobie narzeczoną Jensona Buttona, Jessicę Michibatę, w której to młodej damie się prawdopodobnie podkochuje. Zresztą, każda kobieta pokazywana przez realizatorów jest według Andrzeja młodą damą. Jego ulubionym zwrotem kiedyś było Jak myślisz, Maurycy? - wobec Grzegorza póki co boi się tego stosować.
 • Grzegorz jest ekspertem od MotoGP, więc zdaniem Polsatu nadaje się idealnie. W przeciwieństwie do Andrzeja patrzy na tor i nawet potrafi odróżnić powtórkę od aktualnych wydarzeń. Jeśli coś wymaga jakiejkolwiek wiedzy technicznej, najczęściej opowiada o tym Grzegorz. Z reguły mówi dużo mniej. Wszystko, co wykracza ponad jazdę gęsiego przez 60 okrążeń i dwa-trzy pit stopy, określa słowem potężny.
 • Włodek zapowiada konkursy SMS-owe podczas studia wyścigowego, podczas którego można wygrać program antywirusowy z podpisem kierowcy F1 lub inne równie cenne rzeczy. Ponadto próbuje ogarniać rozmowę w studiu.
 • Khystian czasem zastępuje Włodka. Z reguły zdarza się to wtedy, gdy studio jest o 6 rano i Włodkowi nie chce się wstawać. Khystian charakteryzuje się niewymawianiem R.
 • Zaproszeni goście na ogół nie mają nic do powiedzenia.

Schemat transmisji[]

Standardowo wyścig rozpoczyna się o godzinie 14. Dla ułatwienia przyjmiemy właśnie tę porę.

I trening, piątek[]

Andrzej i Grzegorz opowiadają o wydarzeniach od czasu ostatniego wyścigu. Raz na 10 minut któryś spojrzy na tor i ewentualnie porówna wyniki do zeszłorocznych.

II trening, piątek[]

Andrzej i Grzegorz opowiadają o wydarzeniach od czasu ostatniego wyścigu. Raz na 10 minut któryś spojrzy na tor i ewentualnie porówna wyniki do I treningu.

III trening, sobota[]

Andrzej i Grzegorz opowiadają o wydarzeniach od czasu ostatniego wyścigu. Raz na 10 minut któryś spojrzy na tor i ewentualnie porówna wyniki do II treningu.

Kwalifikacje, sobota[]

 • 13:00 - studio w Polsacie Sport Extra.
 • 13:02 - Włodek zapowiada konkurs SMS-owy.
 • 13:03 - Andrzej i Grzegorz opowiadają o wydarzeniach od czasu ostatniego wyścigu.
 • 13:20 - Andrzej i Grzegorz opowiadają o wynikach treningu.
 • 13:23 - filmik na losowy temat nagrany przez któryś z zespołów F1.
 • 13:30 - Włodek zapowiada konkurs SMS-owy.
 • 13:31 - przerwa na reklamy.
 • 13:35 - studio w Polsacie i Polsacie Sport Extra.
 • 13:37 - Włodek zapowiada konkurs SMS-owy.
 • 13:38 - Andrzej i Grzegorz opowiadają o wydarzeniach od czasu ostatniego wyścigu.
 • 13:55 - Andrzej i Grzegorz opowiadają o wynikach treningu.
 • 13:57 - panowie w studiu obstawiają wyniki kwalifikacji.
 • 13:58 - Włodek zapowiada konkurs SMS-owy.
 • 13:59 - przerwa na reklamy.
 • 14:00 - kwalifikacje.
 • 15:15 - koniec kwalifikacji, studio w Polsacie i Polsacie Sport Extra.
 • 15:16 - Włodek zapowiada konkurs SMS-owy.
 • 15:17 - zaciesz wszystkich z powodu sensacji w pierwszej dziesiątce.
 • 15:20 - Włodek zapowiada konkurs SMS-owy.
 • 15:21 - przerwa na reklamy.
 • 15:25 - studio w Polsacie Sport Extra.
 • 15:26 - Włodek zapowiada konkurs SMS-owy.
 • 15:30 - konferencja prasowa, Grzegorz tłumaczy na polski.
 • 15:35 - analiza wyników kwalifikacji.
 • 15:55 - Włodek zapowiada konkurs SMS-owy.
 • 16:00 - koniec transmisji.

Wyścig, niedziela[]

Właściwie to samo, z trzema wyjątkami:

 • zamiast treningów, panowie opowiadają o kwalifikacjach;
 • wyścig kończy się 15:45, nie 15:15, więc studio trwa do 16:30 albo i 17;
 • Włodek nieco częściej wspomina o konkursie SMS-owym.

Robert Kubica[]

Zdaniem wielu[2], najwybitniejszym kierowcą w historii Formuły 1 jest Polak, niejaki Robert Kubica. Fakt, że przez ponad 4 lata jazdy wygrał cały jeden wyścig, jest oczywiście zwalany na beznadziejnych konstruktorów. A najpóźniej w 2026 przecież nasz zawodnik będzie startował już w Ferrari, to wszyscy wiedzą. Dzięki istnieniu Roberta oglądalność Formuły 1 w Polsce wzrosła kilkusetkrotnie - i tyleż samo wzrosła liczba specjalistów z piwem w jednej ręce i pilotem w drugiej.

Przypisy

 1. W Formule 1 pracują profesjonaliści - tu nie ma miejsca na słabe bolidy!
 2. Wielu Polaków, oczywiście

Piłka nożna ikona Siatkówka ikona Koszykówka ikona Biegi ikona Kolarstwo ikona Badminton ikona Golf ikona Zapasy ikona Wschodnie sztuki walki ikona F1 ikona Skoczek Nordic combined pictogram Biathlon ikona Łyżwiarstwo szybkie

Advertisement