Bezsensopedia
Advertisement

Flaga Polandii

Polandia – równinny kraj leżący na Polonii. Na zachodzie graniczy z Rawą, na południu z Południową Polandią i Wschodnim brzegiem Vislawii, na wschodzie z Czarną Krusią i Kardollandem, a na północy z Półwyspem Lechowskim. Jej stolicą jest Lorssen ( lub w języku kardockim Niedanzig).

Dawniej państwo było częścią Imperium Linguryjskiego, a po jego rozpadzie Centralii. Oficjalnym językiem kraju jest dialekt północnopolandzki. Królem tego kraju jest Don Vislawski II. Polandia utrzymuje dobre stosunki dyplomatyczne z innymi krajami, przede wszystkim z Kardocją i Webonem.

Sport

Kraj posiada jakąś tam reprezentację w piłce nożnej, która parę razy była na mistrzostwach Aimeizu, jednakże bez większych sukcesów. Podobnie, jeśli chodzi o rozgrywki klubowe. Ostanio zespół Vislaw Klab Lorssen, który zdominował ligę (dzięki łapówkom, ale nikt ich nie ukarał, bo prezesem jest następca tronu, Don Vislawski III), zaszedł w Pucharze Mistrzów całkiem daleko.

W Polandii powszechnie uprawianą dyscypliną jest bieg w wodzie. Jednym z najlepszych reprezentantów tego kraju jest Marek Visnic.

W Lingurii na wschodzie kraju znajduje się rampa rollskokowa z międzynarodową homologacją o punkcie wypłaszczenia 30 m.

Ludność

Kraj zamieszkuje obecnie 90,4 mln mieszkańców. 95% mieszkańców kraju ma obywatelstwo polandzkie. Najliczniejszymi mniejszościami są Webończycy - 3,6% i Rawianie - 1%.

Administracja

Polandia dzieli się na żupanie:

  • Żupania Lorsseńska, ważniejsze miasta - Lorssen, Wyspy Lorsseńskie;
  • Żupania Lingurska, ważniejsze miasta - Linguria;
  • Żupania Kabsztlyńska, ważniejsze miasta - Kabsztlyn, Velkojezerne Mesto;
  • Żupania Bromborska, ważniejsze miasta - Brombork, Czeczew, Szczaragardat;
  • Żupania Gdzieśtamska, ważniejsze miasta - Gdzieśtam, Slavno;
  • Żupania Lumborsko-Sempońska, ważniejsze miasta - Lumbork, Semponki Velkiye, Gorki Lumborskie, Człów.

Waluta

Walutą w Polandii jest koso. Zostało ono wprowadzone tu jeszcze za czasów Imperium Linguryjskiego. Za reżimu Bilskich walutą był dolar polandzki.

Przyroda

Polandia w większości jest położona na Wielkiej Nizinie Lingurskiej, a na zachodzie kraju znajduje się Wyżyna Lumborska. W tychże górach znajdują się źródła rzeki Vrvy. W Lorssen natomiast do morza uchodzi najdłuższa rzeka Aimeizu - Vislawia.

Polityka

Polandia jest monarchią parlamentarną. Tron kraju jest dziedziczny, a w skład parlamentu wchodzi 250 posłów i 70 senatorów. Wybory parlamentarne odbywają się co 4 lata.

Ostatnie wybory odbyły się w 38 r. jednogłośnie zwyciężyła w nich Narodowa Partia Polandii z wynikiem 58,2%. Drugą siłą polityczną kraju jest konserwatywna Partia Obywatelska z wynikiem 27,6%. Dalej są socjalistyczna Polandzka Partia Robotnicza 6,3% oraz centrowy Związek Ludowców 5,4%.

Advertisement