Bezsensopedia
Advertisement

Flaga kraju

Mhaumba – kraj w północno-zachodniej Polonii ze stolicą w Haumenie. Od północy graniczy z Rawą, od wschodu z Polandią Południową, od południa z Wielkokrainą i od zachodu z Hasanas.

Historia

Mhaumba od zawsze była niezależnym, wojowniczym plemieniem. W -679 po raz pierwszy zaatakowana przez Państwo Cracov, wówczas zdołała się obronić. Podczas walk zginął król cracovski, Marian V. Obszar ten został zaanektowany dopiero przez jego wnuka, Pawła II, w -632. W -549 Mhaumbę włączono do autonomii Wielkokrainy, a następnie do państwa wielkokraińskiego po ogłoszeniu przez nie niepodległości w -516. Wojownicze plemię aż dziewięciokrotnie próbowało uzyskać pełną niezależność. W latach 334 do 311 p.n.e., po piątym powstaniu, było faktycznie niepodległe, jednak nie uznał tego żaden kraj. Uznaną niepodległość kraj uzyskał dopiero w 41, po wojnie radziecko-wielkokraińskiej.

Polityka

Mhaumba jest przykładem demokracji bezpośredniej - w spotkaniach Rady Mhaumby, które odbywają się na placu w centrum Haumeny raz na miesiąc i trwają 3 dni, ma prawo wziąć udział każdy członek plemienia mający pełnię praw, tj. mężczyźni, którzy ukończyli 14 lat, oraz kobiety, które ukończyły 14 lat i są w związku małżeńskim. Porządku obrad pilnuje marszałek Rady, formalnie najważniejsza osoba w państwie. Sprawuje on także władzę wykonawczą.

Ludność

W Mhaumbie mieszka około 250 tysięcy osób, z czego około 140 tysięcy w stolicy. Większość z nich (98,4%) to członkowie plemienia, wśród pozostałych większość (1,3%) stanowią Saahowie.

Advertisement