Bezsensopedia
Advertisement

Centrum Społeczności (dawniej Wikia Polska) – stolica Polskojęzycznej Federacji Wikian. Użytkownicy różnych projektów schadzają się tam w celu np. zapytania się o coś lub pochwalenia się swoimi osiągnięciami (większymi lub mniejszymi).

Znaczną część Centrum Społeczności zajmują dyskusje odnośnie ogólnych losów Wikii. Najczęściej dyskusje te kończą się taką konkluzją, że nauczenie się podstaw wiki-składni[1] (i prawdopodobnie w ogóle edytowanie stron) dla przeciętnego użytkownika jest nadludzkim wysiłkiem i dlatego trzeba go przed tym chronić. W myśl tej zasady, Centrum Społeczności ochoczo otwiera się na kolejnych "użytkowników". Jednocześnie będąc świadomym, że z tak "wyszkolonymi" użytkownikami ciężko o czymkolwiek dyskutować, administracja coraz bardziej ewoluuje w standardowych, nudnych pracowników Wikii.

Cała strona składa się tak naprawdę z kilku dość odrębnych sfer. Opiszemy każdą z osobna.

Ranking[]

Miejsce zmuszające Wikian do poprawienia choć jednej literówki miesięcznie na swojej wiki, aby ta nie wyleciała z rankingu. Kiedyś ranking był tylko w jednej wersji, potem pojawiły się też wariacje tematyczne. Podział na kategorie bywał w swojej historii dyskusyjny - przez długi czas istniała kategoria informatyka, w której była jedna encyklopedia o informatyce i masa stron o grach[2].

Niegdyś pozycja w rankingu była jednym z głównych wyznaczników prestiżu danej strony. Obecnie ilość haseł często ma się nijak do ich przydatności, wiec znaczenie rankingu nieco spada.

Wikia miesiąca[]

Wikia miesiąca to niezwykle prestiżowy[potrzebne źródło] plebiscyt, w którym projekty są oceniane przez innych członków społeczności. Ma on swoją wieloletnią historię - w pierwszym głosowaniu doszło do wypadku śmiertelnego, mianowicie tyranozaur zadeptał epidendrozaura. Po pewnym czasie plebiscyt stał się tak prestiżowy, że z niego zrezygnowano, gdyż nikt nie był godzien zaszczytnego tytułu Wikii Miesiąca. Po niemal dwóch latach przerwy głosowanie wznowiono.

Aby oddać głos w plebiscycie, trzeba mieć jakiś tam wkład. Natomiast żeby zgłosić wikię, można być nawet nieumiejącym się podpisać trollem z blokadą na kilku projektach[3].

Największe szanse na zdobycie tytułu mają wikie o czystych raportach i niszowej tematyce. Im bardziej niszowa jest tematyka danej strony, tym większe prawdopodobieństwo, że po przejrzeniu raportów osoba od razu odda pozytywny głos bez zbędnego wnikania w treść haseł.

Forum[]

Kolejnym ciekawym miejscem w Centrum jest forum, na którym - o dziwo - naprawdę da się dowiedzieć czegoś pożytecznego!

Obecnie forum coraz częściej przegrywa z czatem, gdyż po co tłumaczyć coś wszystkim zainteresowanym na raz, skoro można odpowiadać na to samo pytanie każdemu z osobna. Przynajmniej jest co robić.

Czat[]

Ostatnimi czasy czat jest najważniejszym miejscem w całym Centrum. Oficjalnie służy on do szybkiego udzielania ludziom pomocy, co stanowi ok. 1% jego działalności. W rzeczywistości czat służy głównie do toczenia filozoficznych dyskusji, reklamowania swoich wikii, zadawania pytań na poziomie przedszkolaków, opieprzania się nawzajem, wrzucania linków do przypadkowych materiałów, obgadywania innych i ogólnie do marnowania czasu. Oficjalnie nosi to dumną nazwę: integracja społeczności. Trzeba tylko z tą integracją uważać, bo jak się przesadzi, to można oberwać bananem.

Przypisy

  1. Krótki kurs wiki-składni: linki robimy przy użyciu podwójnych nawiasów kwadratowych ([[link]]), szablony wstawiamy podwójnymi klamerkami ({{szablon}}), nagłówki robimy przy użyciu znaków równości (== Nagłówek ==), i tam, gdzie trzeba, podpisujemy się czterema tyldami (~~~~). Czy to naprawdę tak wiele?
  2. W sumie… W podstawówce tak mniej więcej wygląda informatyka…
  3. Ban na kilkunastu kończy się globalną blokadą, więc lepiej uważaj!


Ten artykuł dotyczy pojęć specjalistycznych i jest przeznaczony raczej dla osób orientujących się w danej dziedzinie. Dla pozostałych jego treść może być niezrozumiała. Jeśli nie wiesz, o czym mowa, wylosuj sobie coś innego.
Advertisement